Trwa ładowanie...
dctni9w
ipn
21-08-2001 17:08

Nowy, nieznany początek II wojny światowej

II wojna światowa rozpoczęła się od bombardowania Wielunia, a nie - jak dotychczas sądzono - na Westerplatte salwami z dział pancernika Schleswig Holstein. Taką tezę przedstawił w wywiadzie dla Informacyjnej Agencji Radiowej szef pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej Witold Kulesza.

dctni9w
dctni9w

Ten fakt był dotychczas znany tylko niewielkiemu gronu badaczy. Obecnie IPN chce wydać na ten temat publikację w Niemczech wspólnie z niemieckim autorem Dietherem Schenkiem.

Według profesora Kuleszy, 1 września 1939 roku o godzinie 4.43 nad ranem - czyli 2 minuty przed kanonadą z pancernika - Niemcy rozpoczęli atak z powietrza na Wieluń. Miasto jest położone 20 km od ówczesnej granicy Polski z Niemcami. W wyniku bombardowania Wielunia zginęło 1200 mieszkańców, między innymi pacjenci szpitala.

Szef pionu śledczego IPN pokreślił, że zbombardowanie Wielunia było zbrodnią wojenną - zaatakowano miasto bez żadnego uzasadnienia militarnego, gdyż nie było tam wojsk polskich ani obiektów wojskowych, których zniszczenie miałoby uzasadniać nalot.

Była Główna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce - poprzedniczka IPN - ustaliła w wyniku przeprowadzonego śledztwa jaka jednostka Luftwaffe dokonała nalotu. Komisja przekazała władzom niemieckim dokumentację licząc na postawienie przed sądem żyjących wówczas sprawców - dowódcy jednostki i jego przełożonego.

dctni9w

Wówczas - w końcu lat 70. - zbrodnie wojenne według niemieckiego prawa uległy już przedawnieniu, można było jedynie ścigać zbrodnie morderstwa.

W latach 1978 i 1983 niemieckie prokuratury umorzyły jednak postępowanie. Niemieccy prokuratorzy argumentowali, że - mimo iż w Wieluniu zginęło 1200 cywili, w tym pacjenci szpitala - to nalot nie był aktem morderstwa, gdyż piloci Luftwaffe nie zauważyli, że bombardują szpital.

W mroku poranka piloci nie widzieli charakterystycznego oznakowania budynku - brzmiało zdumiewające, jak podkreślił Kulesza, uzasadnienie umorzenia. Wieluń to polska Guernica - uważa profesor - choć tragedia Wielunia nie doczekało się uwiecznienia w sztuce lub literaturze. (an)

dctni9w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dctni9w
Więcej tematów