Trwa ładowanie...
d1pljxw

Nowy Jork: Medicaid dla legalnych imigrantów

Sąd Najwyższy stanu Nowy Jork podjął we wtorek jednogłośną decyzję przyznającą świadczenia medyczne w ramach Medicaid wszystkim legalnym imigrantom. Według raportu instytutu naukowego Commonwealth Fund na decyzji sądu może skorzystać 167 tys. legalnych imigrantów.

d1pljxw

W wyniku ustawy Kongresu USA z 1996 roku, podpisanej przez prezydenta Billa Clintona, rząd federalny obciął federalne subsydia do stanowych programów Medicaid. W rezultacie niektóre stany ­ z Nowym Jorkiem włącznie ­ wyeliminowały wszelkie świadczenia medyczne dla legalnych imigrantów. Od tego czasu osoby te mogły korzystać z usług lekarskich tylko w wyjątkowych sytuacjach lub w wypadkach zagrożenia dla życia. Regularne wizyty lekarskie były odpłatne.

W uzasadnieniu wyroku sąd powołał się na klauzulę w konstytucji stanu Nowy Jork, która mówi, że rząd stanu jest zobowiązany do "pomocy, opieki i poparcia dla potrzebujących".

W orzeczeniu sądowym sędzia Albert Rosenblatt napisał, że "opieka nad potrzebującymi nie może być aktem łaski legislacyjnej, ale konstytucjonalnej powinności".

George Pataki, gubernator Nowego Jorku, powiedział na konferencji prasowej, że władze stanu wywiążą się ze swych konstytucyjnych obowiązków. "Mam nadzieję, że rząd federalny zmieni błędną decyzję podjętą w 1996 roku i zasili nowojorski program Medicaid odpowiednimi środkami finansowymi".

d1pljxw

Jeśli to nie nastąpi, nowojorski podatnik będzie musiał w całości pokryć koszty. W obecnym roku budżetowym, który rozpoczął się 1 kwietnia br., wyniosą one 5,1 miliona dolarów. Za trzy lata, gdy skorzystają z niego wszyscy legalni imigranci, koszt podniesie się do 34 milionów.

Organizacje obrońców praw imigrantów pochwaliły decyzje Sądu Najwyższego Nowego Jorku. "Udostępnienie regularnej opieki lekarskiej dla legalnych imigrantów jest dla nich sprawą o fundamentalnym znaczeniu. Tym bardziej, że ich wkład ekonomiczny i kulturalny w życie stanu jest ogromny" -­ powiedziała JoAnn Smith, prezydent niedochodowej organizacji Obrońcy Praw Rodziny Stanu Nowy Jork. (mt/pr)

d1pljxw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pljxw
Więcej tematów