Trwa ładowanie...
d3x59qv

Nowy dekret króla Arabii Saudyjskiej: więzienie za udział w zagranicznych wojnach

Każdy obywatel Arabii Saudyjskiej, który weźmie udział w zagranicznym konflikcie zbrojnym, będzie zagrożony karą pozbawienia wolności na okres od trzech do 20 lat - wynika z królewskiego dekretu.
Share
Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’ud
Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’udŹródło: AFP, Fot: Brendan Smialowski
d3x59qv

Agencja Reutera podkreśla, że dekret królewski ma na celu powstrzymanie obywateli Arabii Saudyjskiej przed angażowaniem się m.in. w konflikt syryjski po stronie rebeliantów walczących z siłami reżimu Baszara al-Asada. Z informacji saudyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że do Syrii wyjechało około 1200 obywateli Arabii Saudyjskiej.

Pieniądze - tak, Saudyjczycy - nie

Mimo to Rijad wspiera niektóre grupy zbrojne walczące z wojskami Asada. Jednak pomoc ogranicza się do wsparcia finansowego i zaopatrzenia w sprzęt wojskowy. Arabia Saudyjska nie chce, aby jej obywatele angażowali się w tamten konflikt, ze względu na obawę, że po powrocie bojownicy mogliby chcieć obalić panującą dynastię Saudów.

Zakaz ma dotyczyć także udziału w działaniach grup terrorystycznych, za które uważane są m.in. Bractwo Muzułmańskie czy szyicki Hezbollah.

Z zapisów dekretu wynika, że osoby, które dołączą do grup terrorystycznych lub będą je wspierać, będą podlegać karze od pięciu do 30 lat pozbawienia wolności.

d3x59qv

Podziel się opinią

Share
d3x59qv
d3x59qv
Więcej tematów