Nowy budynek TVP gotowy
Telewizja Polska może rozpocząć przeprowadzkę do powstającego od
wielu lat budynku redakcyjno-biurowego B przy ulicy Woronicza w
Warszawie. 7 stycznia br. Powiatowy Inspektor nadzoru Budowlanego
wydał bowiem decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu.
Przeprowadzka niektórych jednostek do gmachu, który liczy 14 kondygnacji, rozpocznie się w lutym br., a jej zakończenie planowane jest na marzec. Jako pierwsze do nowego budynku przeniosą się biuro marketingu i promocji oraz biuro reklamy. W obiekcie mieścić się będą też m.in. redakcje TVP 1, TVP 2 i TVP Polonia, zarząd TVP, biuro zarządu i spraw korporacyjnych, biuro programowe, biuro współpracy międzynarodowej i handlu oraz biuro prawne.
W budynku zlokalizowane będą dwa studia, współpracujące z jedną reżyserką. Będą one wykorzystywane do produkcji programów dla różnych anten TVP. Dodatkowo na antresoli przygotowano techniczne przyłącza dla otwartego studia publicystycznego.
Budowa zaprojektowanego przez dr inż. Czesława Bieleckiego obiektu miała długą historię. Prace rozpoczęły się jeszcze w 2001 roku, a realizowało je wtedy konsorcjum złożone z czterech firm: Pia Piasecki (główny wykonawca), Modzelewski Rodek, Mostostal Płock i Eljako - Al. W listopadzie 2002 roku TVP rozwiązała jednak umowę z firmą Pia Piasecki, bowiem spółka zbankrutowała i porzuciła plac budowy.
Po upadłości głównego wykonawcy przeprowadzono przetargi na niektóre prace. Nowe roboty budowlane rozpoczęły się jednak dopiero w sierpniu 2006 roku. Budowę przejęło wtedy nowe konsorcjum w którego skład weszły firmy: Mostostal Warszawa S.A. (lider), Acciona Infraestructuras S.A., Technoinstal - Zakład Instalacji Sanitarnych i Budowlanych oraz Biuro Projektów Architektonicznych i Budowlanych A i B Sp. z o.o. Planowane zasiedlenie obiektu miało nastąpić już wiosną ub.r., ale wykonawca nie oddał budynku 20 grudnia 2007 roku, jak planowano.
Budowie gmachu w 2007 roku przyjrzała się też Najwyższa Izba Kontroli, która uznała, że w latach 1996-2006 niewłaściwie planowano nakłady finansowe na budynek B, a przy wyborze wykonawców robót naruszane zostały przepisy. NIK zarzucił władzom TVP także zbyt długi okres realizacji inwestycji (trwa w sumie od 1998 roku) oraz nieprawidłowości finansowe, które opiewają na kwotę 53 mln zł. Zarzuty Izby dotyczyły okresów, gdy prezesami Telewizji Polskiej byli: Ryszard Miazek, Robert Kwiatkowski i Jan Dworak.
Na razie nie wiadomo, co się stanie z budynkiem A, w którym obecnie mieści się zarząd TVP, biuro zarządu i spraw korporacyjnych oraz biuro programowe. P.o. rzecznika prasowego TVP Daniel Jabłoński poinformował jedynie, że w 2009 roku zaplanowano przeprowadzenie prac projektowych dotyczących modernizacji tego obiektu. Mogłaby ona być realizowana nie wcześniej niż w 2010 roku.