ŚwiatNowy biskup za zgodą papieża; wkrótce ważne decyzje w sprawie stosunków Watykan-Pekin

Nowy biskup za zgodą papieża; wkrótce ważne decyzje w sprawie stosunków Watykan-Pekin

Kontrolowany przez władze chińskie Katolicki Kościół Patriotyczny konsekrował nowego biskupa, 37-letniego Pei Junmina, ale w odróżnieniu od dwóch nominacji biskupich z ostatniego tygodnia ta nastąpiła za zgodą Watykanu.

Stolica Apostolska oceniła, że jest to "pod każdym względem doskonały kandydat", a źródła kościelne w stolicy Chin oczekują, że ta nominacja poprawi atmosferę w stosunkach z Watykanem przed decydującym dla nich tygodniem.

Stolica Apostolska zaprosiła do Rzymu przedstawicieli nieuznawanego przez władze katolickiego Kościoła wiernego papieżowi, aby zapoznać się dokładniej z jego sytuacją. Po konsultacjach z nimi Watykan ma podjąć ważne decyzje w sprawie stosunków z Chinami i Katolickim Kościołem Patriotycznym.

Będą one prawdopodobnie dotyczyły przywrócenia stosunków dyplomatycznych z Pekinem.

Ceremonia konsekracji biskupa pomocniczego Shenyangu, stolicy prowincji Liaoning, odbyła się w miejscowej katedrze. Pei, absolwent studiów biblistycznych i teologicznych w USA, będzie wikariuszem generalnym 80-letniego Jin Peixiana, biskupa Shenyangu.

Dwie nominacje biskupie, dokonane w ubiegłym tygodniu w prowincjach Yunnan i Anhui, zostały potępione przez Stolicę Apostolską. Zagroziła ona nominatom ekskomuniką.

Pojawiły się komentarze, że kontrowersyjne nominacje skomplikują dialog zmierzający do wznowienia stosunków między Pekinem a Watykanem. Zerwano je w 1951 r. za sprawą rządzących w Chinach komunistów. Do zerwania stosunków doszło gdy Stolica Apostolska ekskomunikowała dwóch biskupów mianowanych bez konsultacji z papieżem przez reżim Mao Zedonga.

Pekin twierdził, że papieska zwierzchność nad katolikami prowadziła do naruszenia suwerenności państwa chińskiego.

Na 97 diecezji chińskich 42 nie mają jeszcze swoich biskupów i to jest argument, którym posługują się władze chińskiego Kościoła Patriotycznego, aby uzasadnić niekonsultowane z Watykanem nominacje biskupie.

Według przybliżonych szacunków, w Chinach jest 10-12 mln katolików. Około 4-5 mln deklaruje przywiązanie do Kościoła oficjalnego, reszta zaś praktykuje wiarę w ramach tzw. Kościoła podziemnego, nazywanego również Kościołem domowym lub Kościołem milczenia.

Jego zwolennicy spotykają się na nabożeństwach, modlą i planują działania dobroczynne w prywatnych mieszkaniach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)