Noworodek w zamrażarce. Jest decyzja sądu ws. 16‑letniej matki
Jest decyzja sądu w głośnej sprawie noworodka znalezionego w zamrażarce w jednym z mieszkań w Stanowie k. Dzierzgonia. Jego 16-letnia matka trafi do ośrodka dla nieletnich. Po sekcji zwłok wskazano, że przyczyną śmierci dziecka był wstrząs krwotoczny spowodowany licznymi obrażeniami.
10.11.2022 | aktual.: 10.11.2022 12:36
Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk powiedziała w czwartek, że sąd przychylił się do wniosku prokuratury o umieszczenie matki w schronisku dla nieletnich. 16-latka została tam umieszczona na trzy miesiące. To środek tymczasowy mający zabezpieczyć prawidłowy przebieg postępowania w tej sprawie.
Zabiła w szoku poporodowym?
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przekazała do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Kwidzynie materiały dotyczące 16-latki. Sąd musi teraz zdecydować, czy dziewczyna będzie odpowiadać za zabójstwo jak osoba dorosła. Ma też ocenić, czy do zabójstwa doszło w szoku poporodowym.
- Sąd musi przeprowadzić postepowanie i orzeka w przedmiocie celem ustalania, czy istnieją okoliczności czynu karalnego z art. 148 kodeksu karnego - powiedział Tomasz Adamski rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Makabryczne znalezisko w zamrażarce. Śledztwo jest w toku
Ciało noworodka ukryte było w zamrażarce w domu w miejscowości Stanowo koło Dzierzgonia w powiecie sztumskim. Policjanci odnaleźli je w ostatnią niedzielę. Matką dziecka jest 16-latka.
Jak podała prokuratura, z wstępnej opinii sporządzonej po przeprowadzeniu sekcji zwłok wynika, że noworodek płci męskiej urodził się w dziewiątym miesiącu żywy i zdolny do życia.
Prokurator Wawryniuk poinformowała, że bezpośrednią przyczyną jego śmierci był wstrząs krwotoczny spowodowany licznymi obrażeniami. - Do porodu doszło około tygodnia przed odnalezieniem zwłok. W sprawie w dalszym ciągu trwa zabezpieczanie dowodów zmierzających do wyjaśnienia wszelkich okoliczności zdarzenia, w tym roli innych osób – podkreśliła prokurator Wawryniuk.
Nieletni, który po ukończeniu 15 lat dopuszcza się czynu zabronionego może odpowiadać na zasadach określonych kodeksie. Jednak tylko wtedy, gdy, po pierwsze, okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, za tym przemawiają oraz, po drugie, poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne.
Źródło: PAP