Nowoczesne technologie w sosnowieckim szpitalu
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu ruszył automatyczny system dozowania leków. Sam dobiera rodzaj i dawkę na podstawie kodu zeskanowanego z opaski pacjenta. System skraca dotychczasowy proces dystrybucji leków w szpitalu i minimalizuje ryzyko błędu.
13.11.2014 15:37
To pierwszy tak zaawansowany system w Polsce - jest jednym z niewielu na świecie. Działa w sposób bardzo prosty: lekarz skanuje kod z opaski na nadgarstku pacjenta, zaznacza, jakie leki i w jakich dawkach powinien przyjmować, a automat pracujący w aptece pakuje je, układa w kolejności ich zażywania i wysyła pocztą pneumatyczną na oddział.
- To, że jest to pierwszy tak rozbudowany system dystrybucji leków w kraju to niewątpliwie powód do dumy, ale co równie istotne, będzie pomocny w pracy szpitala, skróci czas i zmniejszy koszty. Ten system zapobiega błędom, a te mają, jak wiemy, wpływ na proces leczenia - stwierdził w dniu inauguracji Arkadiusz Chęciński, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Zdanie polityka podzielają pracownicy szpitala: zwiększy się nie tylko bezpieczeństwo pacjenta, ale i komfort pracy dla personelu.
- Jeśli lekarz zapisze ordynację leków na cały pobyt, bo niektóre z nich się po prostu powtarzają, to sekwencja raz zapisana w systemie, a następnie przesłana do apteki pozwala po prostu uniknąć powtarzania ciągle tych samych czynności - podkreśla Iwona Łobejko, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.
Automatyczny system zarządzania jednostkową dawką leku jest częścią modernizacji apteki szpitalnej. Całość inwestycji kosztowała 10 mln zł, a sam system - 6,7 mln zł. Pozostałe wydatki to prace budowlane i wyposażenie apteki. Pieniądze pochodzą z dotacji Samorządu Województwa Śląskiego (2,9 mln), środków unijnych (5,75 mln) oraz wkładu własnego szpitala (1,3 mln).