PolitykaNowoczesna: niech Ziobro wyjaśni kwestie zw. z przesłuchaniem premier Szydło

Nowoczesna: niech Ziobro wyjaśni kwestie zw. z przesłuchaniem premier Szydło

Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) złożył wniosek o przerwę w obradach Sejmu, aby minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wytłumaczył Polakom, dlaczego prokuratura w Krakowie nie dopuściła do udziału w przesłuchaniu premier Beaty Szydło obrońcy Sebastiana K.

Nowoczesna: niech Ziobro wyjaśni kwestie zw. z przesłuchaniem premier Szydło
Źródło zdjęć: © WP.PL

24.02.2017 | aktual.: 24.02.2017 10:29

- Co państwo chcecie ukryć? Co chcecie zamieść pod dywan? Przecież nie jest tajemnicą państwową odpowiedź na pytanie, czy kolumna, którą się poruszała premier Szydło miała sygnał dźwiękowy - podkreślił Meysztowicz uzasadniając wniosek o przerwę.

Przypomniał, że szefowa rządu w liście do Sebastiana K. zapewniła, że liczy na rzetelne śledztwo i że wszyscy będą równo traktowani. Jak ocenił, po decyzji prokuratury w Krakowie, są co do tego olbrzymie wątpliwości.

Poseł Meysztowicz zauważył też, że prezes PiS podczas sejmowej debaty nad odwołaniem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, bardzo ostro skrytykował działania opozycji. - Mógł pan przecież panie prezesie nas po prostu wychłostać - ironizował.

Marszałek Kuchciński ripostował: "Batożenie, chłostanie, takich metod tutaj nie stosujemy".

Robert Winnicki (niezrz.) zaapelował do opozycji, żeby "przestała zajmować się fiatem seicento w przestrzeni publicznej, jako głównym tematem i problemem w polskiej debacie publicznej". - To jest po prostu śmieszne, żeby wokół tego koncentrować debatę publiczną - przekonywał.

Sejm nie zgodził się na przerwę w obradach.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie podjęła decyzję o niedopuszczeniu do udziału w przesłuchaniu premier Beaty Szydło obrońcy podejrzanego Sebastiana K., mec. Władysława Pocieja. "Udział obrońcy na tak wczesnym etapie postępowania może spowodować ujawnienie zeznań świadka (pokrzywdzonego), co w konsekwencji powodować może na dalszym etapie śledztwa, poważne trudności dowodowe" - głosi komunikat zamieszczony na stronie krakowskiej prokuratury okręgowej.

Jak zaznaczono, "niewykluczone jest bowiem, że w późniejszej fazie postępowania przygotowawczego może zachodzić konieczność prowadzenia konfrontacji pomiędzy przesłuchiwanym świadkiem a podejrzanym, reprezentowanym przez obrońcą w osobie mec. Pocieja".

Do wypadku doszło 10 lutego w Oświęcimiu. Policja podała, że rządowa kolumna trzech samochodów (pojazd premier Beaty Szydło jechał w środku) wyprzedzała fiata seicento. Jego 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w auto szefowej rządu, które następnie uderzyło w drzewo.

W wyniku wypadku poważne obrażenia ciała, utrzymujące się dłużej niż 7 dni, odnieśli premier i jeden z funkcjonariuszy BOR - szef ochrony Beaty Szydło. U drugiego funkcjonariusza BOR - kierowcy pojazdu - stwierdzono lżejsze obrażenia (naruszenie czynności ciała przez mniej niż 7 dni). Beata Szydło do 17 lutego przebywała w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

14 lutego prokuratorski zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku usłyszał kierowca fiata Sebastian K. Kierowca nie przyznał się do winy, prokuratura nie podaje treści jego wyjaśnień. Śledztwo w tej sprawie prowadzi zespół trojga prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Nadzór nad śledztwem objęła Prokuratura Regionalna w Krakowie.

zbigniew ziobroBeata Szydłonowoczesna
Zobacz także
Komentarze (2)