Nowi szefowie gabinetu prezydenta i Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Waldemar Dubaniowski będzie nowym szefem
gabinetu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, a Jerzy Bahr -
nowym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Dariusz
Szymczycha.
18.01.2005 | aktual.: 18.01.2005 19:10
Dubaniowski zastąpi na stanowisku szefa gabinetu Marka Ungiera, który podał się do dymisji w grudniu ub.roku. Wcześniej "Rzeczpospolita" poinformowała, że Sąd Rejonowy w Giżycku, niezgodnie z prawem, warunkowo umorzył na okres próby sprawę syna ministra, Krzysztofa.
Dubaniowski z wykształcenia jest socjologiem, ukończył także Krajową Szkołę Administracji Publicznej oraz studia podyplomowe w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Odbył praktyki w Komisji Europejskiej w Brukseli, pracował m.in. w Ministerstwie Przemysłu i Handlu. W 1996 r. objął w Kancelarii Prezydenta stanowisko dyrektora Zespołu Gabinetu Prezydenta.
W 1998 r. został nominowany przez Aleksandra Kwaśniewskiego na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Po zakończeniu kadencji w KRRiT ubiegał się o fotel prezesa TVP. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzył Inicjatywę Społeczną TAK, która zamierzała wystawić obywatelską listę kandydatów do europarlamentu - ostatecznie jednak do tego nie doszło.
Obecnie Dubaniowski jest członkiem zarządu firmy telekomunikacyjnej Exatel, należącej do Państwowych Polskich Sieci Energetycznych. Sprawuje również funkcję prezesa Polskiego Związku Tenisowego. Jest żonaty, ma 2 dzieci.
Bahr, dotychczasowy ambasador Polski na Litwie, przejmie obowiązki po Marku Siwcu, który został eurodeputowanym z ramienia SLD.
Bahr ma 61 lat. Z wykształcenia socjolog, jest zawodowym dyplomatą. W MSZ pracował od lat 70. W latach 1976-80 był I sekretarzem ambasady w Bukareszcie. Z pracy w dyplomacji zrezygnował w grudniu 1981 r. Następnie pracował naukowo, był współpracownikiem Katedry Prawa Międzynarodowego UJ, a w latach 1986-91 doradcą w Szwajcarskim Instytucie Wschodnim w Bernie.
Do MSZ powrócił na początku lat 90. W latach 1991-92 był radcą ambasady w Moskwie, a następnie pierwszym po wojnie konsulem generalnym w Kaliningradzie. Od 1994 kierował Departamentem Europa II w resorcie spraw zagranicznych.
Po raz pierwszy ambasadorem został w 1996 r. obejmując placówkę w Kijowie. W 2001 r. został ambasadorem Polski na Litwie. Bahr włada sześcioma językami: angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim, litewskim i rumuńskim. Cieszy się opinią świetnego znawcy problemów Europy Wschodniej.