PolskaNowi posłowie złożyli ślubowanie w sejmie

Nowi posłowie złożyli ślubowanie w sejmie

Ośmioro nowych posłów złożyło rano w sejmie ślubowanie. Zastąpią swoich kolegów, którzy z sukcesem startowali w jesiennych wyborach samorządowych.

Nowi posłowie złożyli ślubowanie w sejmie
Źródło zdjęć: © PAP

14.12.2010 | aktual.: 14.12.2010 11:09

W sumie 13 posłów i jeden senator tracą mandaty po wygranej w wyborach samorządowych. 11 osób odejdzie do samorządów z PO, z PiS - dwie, a z SLD - jedna. W sejmie zastąpią ich osoby z najlepszym wynikiem z tej samej listy w wyborach z 2007 r. Nowego senatora wyłonią wybory uzupełniające.

Nową prezydent Łodzi z PO Hannę Zdanowską zastąpił składając ślubowanie pochodzący z Nigerii dotychczasowy łódzki radny John A. Godson. 40-letni Godson od 10 lat ma obywatelstwo polskie. Jest nauczycielem akademickim.

Posłem PO został też Klaudiusz Balcerzak (przedsiębiorca, właściciel kilku zakładów branży mięsnej), który zastąpi w ławach poselskich Marka Cebulę - został on nowym burmistrzem Krosna Odrzańskiego. Szef klubu PO w radzie miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego Łukasz Borowiak zasiadł w sejmie w miejsce znanego z hazardowej komisji śledczej Jarosława Urbaniaka, wybranego na prezydenta tego miasta.

Dyrektor szkoły w Lichnowach Leszek Redzimski zastąpił Witolda Namyślaka (PO) - wybranego na burmistrza Lęborka, a do niedawna radna powiatu żyrardowskiego Beata Rusinowska weszła do sejmu na miejsce Andrzeja Nowakowskiego (PO), którego wybrano prezydentem Płocka.

Miejsce w sejmie po Włodzimierzu Kuli (PO), który został radnym sejmiku łódzkiego zajęła Dorota Rutkowska (obecna wiceprezydent Skierniewic).

Wojciech Żukowski (PiS) został wybrany na burmistrza Tomaszowa Lubelskiego. Za niego do sejmu wszedł Henryk Młynarczyk (dawniej poseł Samoobrony, od 2007 r. członek PiS).

Była wiceminister pracy Halina Olendzka zastąpiła natomiast Bartłomieja Dorywalskiego (PiS), który w listopadzie został burmistrzem Włoszczowy. Dorywalski sam objął mandat w maju po byłym szefie klubu PiS Przemysławie Gosiewskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Zgodnie z ordynacją wyborczą do sejmu i senatu, w momencie wyboru posła lub senatora na burmistrza, prezydenta, wójta lub radnego - po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów - automatycznie traci on mandat parlamentarny. Parlamentarzysta nie może wybrać, czy chce pozostać posłem, czy pracować jako samorządowiec.

Zgodnie z prawem opuszczony mandat poselski obejmuje osoba, która w wyborach do sejmu startowała z tej samej listy i otrzymała kolejno najwięcej głosów. Wcześniej musi jednak wyrazić zgodę na przejęcie mandatu. W przypadku opuszczonego mandatu senatora, konieczne są wybory uzupełniające.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)