"Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej niekonstytucyjna"
Senator PO Mariusz Witczak uważa, że
nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, umożliwiającej przenoszenie
pracowników samorządu i NIK do administracji rządowej, jest
niezgodna z kilkoma zapisami Konstytucji. Nowelizacją zajmie się w
Senat, Platforma będzie wnosić o odrzucenie nowelizacji w
całości.
Witczak powiedział, że nowelizacja ustawy o służbie cywilnej jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą równości (ponieważ wyodrębnia grupę osób, których dotyczą inne warunki naboru do korpusu służby cywilnej), a także z przepisem, który mówi, że służba cywilna działa w celu zapewnienie "zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa".
Inny członek senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Andrzej Jaroch (PiS) podkreślił, że nowelizacja umożliwi "realną konkurencję" w służbie. Wyścig szczurów powinien pojawić się także w służbie cywilnej - argumentował.
Zdaniem Witczaka, nowelizacja ma na celu zapewnić dostęp do służby cywilnej przede pracownikom samorządu warszawskiego i NIK, a więc środowisk - jak mówił - "dobrze związanych z partią rządzącą". To - jego zdaniem - może spowodować, że urzędnicy nie będą w swoich decyzjach apolityczni.
Już wcześniej Platforma zapowiedziała, że zaskarży nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego. W rozmowie z dziennikarzami Witczak przyznał jednak, że zanim TK uchyli niekonstytucyjne przepisy, mogą zapaść konkretne decyzje, które potem może być trudno cofnąć. Może być trudno - przyznał senator.
Według Jarocha (PiS), "nie jest prawdą, że zapisy ustawy eliminują tryb konkursowy". Jak zaznaczył, nowelizacja mówi wyłącznie o grupach zawodowych podlegają wcześniejszej weryfikacji, czyli pracownikach samorządowych i NIK.
Senator PiS zwrócił jednocześnie uwagę, że 10-letni plan rozwoju służby cywilnej zakłada zwiększenie do 2008 roku liczby urzędników służby cywilnej do 30 tys. Obecnie jest ich około 3,5 tys. - dodał.
Nowela ustaw o pracownikach samorządowych, o NiK i o służbie cywilnej, której projekt przygotowała Kancelaria Premiera, umożliwia zajmowanie stanowisk urzędniczych w administracji państwowej przez pracowników NIK lub mianowanych pracowników samorządowych, oddelegowanych lub przeniesionych ze swoich miejsc pracy. Warunkiem jest "szczególny interes służby cywilnej".
Zgodnie z ustawą, pracowników zatrudnia się w drodze jawnego naboru. Wyjątkiem jest oddelegowanie osób zatrudnionych w innych jednostkach organizacyjnych (chodzi o funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Więziennej, Straży Granicznej, policji, sędziów i prokuratorów). Nowela wprowadza możliwość udziału w konkursach na wyższe stanowiska w administracji publicznej wszystkim pracownikom służby cywilnej, a nie tylko urzędnikom mianowanym.