Trwa ładowanie...
d233nt3

Nowelizacja ustawy o diagnostyce laboratoryjnej

Sejm znowelizował ustawę o diagnostyce laboratoryjnej. Nowelizacja jest konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 23 czerwca 2005, który uznał, że część zapisów ustawy z 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej jest niezgodna z konstytucją.

d233nt3
d233nt3

Zaproponowane przez rząd zmiany w ustawie mają ograniczyć dostęp do wykonywania diagnostyki laboratoryjnej osobom bez specjalistycznego wykształcenia. Według rządu, zagwarantuje to bezpieczeństwo pacjentom oraz poprawi jakość świadczeń zdrowotnych.

Wniosek do TK złożyła Naczelna Rada Lekarska, uważając, że ustawa ogranicza lekarzom dostęp do tego zawodu.

Trybunał orzekł, że przepisy określające dostęp do zawodu diagnosty laboratoryjnego są nieprecyzyjne. Ponadto, pozostawiają dokładne uregulowanie prawa dostępu do zawody diagnosty laboratoryjnego wewnętrznym przepisom uczelni lub korporacjom zawodowym, gdy tymczasem takie kwestie powinny być rozstrzygnięte w ustawie.

TK stwierdził, że ustawa stwarza możliwość interpretacji, w myśl której diagnostą może zostać osoba nie mająca odpowiedniego przygotowania do tego zawodu, z drugiej zaś strony nie daje rękojmi, że osoby przygotowane do zawodu będą mogły bez przeszkód być wpisane na listę diagnostów.

d233nt3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d233nt3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj