Nowela ustawy lustracyjnej w Sejmie przed świętami
Przed Świętami Bożego Narodzenia prezydencki projekt nowelizacji ustawy lustracyjnej trafi do Sejmu - poinformował szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło.
13 listopada prezydent podpisał ustawę, wprowadzającą nowe zasady lustracji i zarazem zapowiedział, że w trzy tygodnie przygotuje jej nowelizację.
Prezydent zapowiedział wtedy także, że jeśli do momentu wejścia w życie nowej ustawy nie uda się przyjąć nowelizacji, to zaskarży podpisaną obecnie ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.
"Dziennik Ustaw" opublikował ustawę wprowadzającą nowe zasady lustracji z datą 30 listopada; wejdzie ona w życie w pierwszych dniach marca 2007 r.
Nowa ustawa likwiduje Sąd Lustracyjny i urząd Rzecznika Interesu Publicznego, a do IPN przekazuje lustrację rozszerzoną na kilkaset tysięcy osób.
Dzisiejsze oświadczenia lustracyjne osób publicznych mają być zastąpione, jawnymi dla wszystkich, zaświadczeniami IPN o zawartości archiwów tajnych służb PRL. Ustawa ujawnia też zapisy tajnych służb PRL o osobowych źródłach informacji (ozi) i rozszerza dostęp do teczek IPN.
Prezydent zapowiedział, że przygotuje nowelizację ustawy przywracającą oświadczenia lustracyjne, które badałby nowy pion IPN w procedurze karnej oraz rozróżniającą osobowe źródła informacji.