PolskaNowe zasady wystawiania zwolnień lekarskich

Nowe zasady wystawiania zwolnień lekarskich

**17 stycznia wchodzi w życie rozporządzenie zmieniające zasady wystawiania zwolnień lekarskich, na podstawie których Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłaca zasiłki chorobowe.**

Zgodnie z rozporządzeniem, lekarz, lekarz dentysta, starszy felczer i felczer oprócz dotychczasowego trybu może wystawić zwolnienie lekarskie nie później niż cztery dni po dniu badania, jeżeli bezpośrednio po nim przypadają dni wolne od pracy lub badanie jest przeprowadzane podczas wcześniejszego zwolnienia.

Oznacza to na przykład, że jeśli chory przyjdzie na badanie w piątek wieczorem, to lekarz może wystawić zwolnienie w poniedziałek, żeby nie wliczać do zwolnienia dni weekendu. Może też, jak do tej pory, wystawić zwolnienie w piątek.

Dla potwierdzenia pobytu ubezpieczonego w szpitalu, jeżeli pacjent nie otrzyma zwolnienia lekarskiego w dniu wypisu, lekarz może wystawić zaświadczenie w terminie późniejszym.

Gdy ubezpieczony ma więcej niż jednego płatnika zasiłku, lekarz dla każdego wystawia zwolnienia lekarskie.

Jeżeli w czasie badania chory nie poda lekarzowi wszystkich płatników, lekarz może wystawić dla kolejnego płatnika zasiłku zaświadczenie, potwierdzające wcześniej orzeczoną niezdolność do pracy dla innego płatnika, w późniejszym terminie.

W ocenie ZUS nowe rozwiązania są korzystne dla lekarzy, ubezpieczonych oraz płatników. Odnoszą się do zaświadczeń wystawionych po 16 stycznia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)