Nowe wytyczne ws. pedofilii w archidiecezji katowickiej. Zakaz sadzania na kolanach i łaskotania

Po skandalach pedofilskich archidiecezja katowicka od 1 września wprowadza nowe zasady postępowania z dziećmi. Wirtualna Polska dotarła do zapisów. Każdy ksiądz będzie musiał w ciągu trzech miesięcy przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Duchowni będą też mieli zakaz sadzania dzieci na kolanach, łaskotania i uścisków.

Nowe wytyczne ws. pedofilii w archidiecezji katowickiej. Zakaz sadzania na kolanach i łaskotania
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel
Magda Mieśnik

- Staramy się, aby dzieci były bardziej bezpieczne i chronione przed przestępstwami i nadużyciami - mówi Wirtualnej Polsce ks. Łukasz Płaszewski, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji katowickiej. Nowe wytyczne wchodzą w życie na terenie archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej wraz z początkiem roku szkolnego. Władze kościelne przygotowały specjalną broszurę dla duchownych i opiekunów dzieci "Świadomość. Zapobieganie. Reagowanie. Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym".

"Jesteśmy stróżami naszych sióstr i braci. A nie zawsze, przyznajemy się szczerze, najmniejsi spośród nich byli pośród nas, w Kościele, bezpieczni. Krzywda wykorzystania seksualnego – od zbrodni pedofilii po manipulacyjne nadużycia wobec dorosłych – w czasie naszego stróżowania dotknęła dzieci, młodzież, niepełnosprawnych i bezradnych" – czytamy we wstępie do dokumentu. .

Duchowni przepraszają, że zabrakło im czujności. "Nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu, ani nawet skutecznie zadośćuczynić za krzywdy i zaniedbania. Możemy natomiast spróbować nauczyć się czegoś na własnych błędach. To się nie może więcej wydarzyć" - piszą.

Dlatego przygotowali dokument. Wynika z niego, że każdy duchowny oraz nauczyciele religii i katecheci z archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej będą musieli złożyć specjalną deklarację, że zapoznali się z nowymi zasadami postępowania z dziećmi.

Zgodnie z nowymi przepisami, każda osoba przyjmowana do posługi lub pracy na terenie archidiecezji będzie sprawdzana w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym. Będą także musiały okazać zaświadczenie o niekaralności. W ten sam sposób zostaną sprawdzone wszystkie osoby, które mają kontakt z dziećmi i są zatrudnione lub pełnią posługę w instytucjach kościelnych.

Gdy pracownik lub duchowny odmówi okazania zaświadczenia o niekaralności, otrzyma zakaz pracy z dziećmi, a sprawa zostanie skierowana do przełożonych.
Osoby duchowne i pracujące z dziećmi otrzymają także konkretne wytyczne dotyczące kontaktu fizycznego z podopiecznymi. Władze kościelne wprowadzają m.in. zakaz mocnych uścisków, klepania w uda i kolana, sadzania na kolanach, całowania, łaskotania. Dopuszczalne będą uścisk dłoni, delikatne objęcie na powitanie, trzymanie za rękę w czasie spaceru i poklepanie po plecach.

Duchowni i inne osoby pracujące z dziećmi otrzymują od 1 września zakaz zapraszania podopiecznych do swoich mieszkań oraz przewożenia ich prywatnym samochodem, chyba że będzie im towarzyszyła inna osoba dorosła. Spotkania indywidualne z dziećmi powinny odbywać się w pomieszczeniach z przeszklonymi lub uchylonymi drzwiami. Rozmowy nie mogą się odbywać w godzinach wieczornych i nocnych.

Według nowych przepisów, duchowni będą mogli kontaktować się z dziećmi telefonicznie lub za pośrednictwem e-maili lub komunikatorów internetowych tylko w sprawach dotyczących duszpasterstwa. Kontakty mogą się odbywać tylko za pośrednictwem oficjalnych profili i kont. Kopia korespondencji ma być przechowywana w archiwum.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (283)