Trwa ładowanie...
d320ylb

Nowe ustalenia ws. zabójstwa Borysa Niemcowa. Komitet Śledczy FR podał motyw zbrodni

Borysa Niemcowa zastrzelono na zlecenie. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej taką wersję przyjął za najbardziej prawdopodobną i poszukuje zleceniodawców zabójstwa. Jak informuje agencja Ria Novosti, prokuratorzy prowadzący postępowanie w tej sprawie odsuwają na dalszy plan wersję związaną z zabójstwem na tle religijnym.
Share
Wizerunek Niemcowa w czasie marszu ku jego pamięci w Wilnie
Wizerunek Niemcowa w czasie marszu ku jego pamięci w WilnieŹródło: AFP, Fot: Petras Malukas
d320ylb

Borys Niemcow został zastrzelony w Moskwie 27 lutego. W związku z zabójstwem zatrzymano pięciu mężczyzn. Według służb śledczych działali oni w zmowie i na zlecenie bliżej nieokreślonych osób. Wszyscy związani są z oddziałami specjalnymi czeczeńskiego MSW.

Wymuszone zeznania?

W środę Zaur Dadajew, jeden z oskarżonych ws. zabójstwa, oświadczył, że jest niewinny. Powiedział, że obciążające go zeznania składał pod presją, pod dyktando i że grożono mu śmiercią.

d320ylb

Rosyjskie agencje cytowały Dadajewa, który oświadczył w sądzie, że został uprowadzony przez nieznanych ludzi i pouczony, co ma powiedzieć. Zagrożono zabiciem jego samego i jego przyjaciela. <BR
Komitet Śledczy utrzymuje jednak, że poza zeznaniami Zaura Dadajewa jest szereg innych dowodów potwierdzających jego winę, które na razie nie mogą zostać ujawnione z powodu poufności sprawy.

Według śledczego trwa poszukiwanie zleceniodawców zabójstwa Borysa Niemcowa.

Pięciu zatrzymanych

W środę moskiewski sąd miejski uchylił jako niezgodny z prawem areszt trzech innych oskarżonych w sprawie o zabójstwo Niemcowa - Chamzata Bachajewa, Szagida Gubaszewa i Tamerlana Eskerchanowa - i skierował do sądu rejonowego wniosek o ponowne ustanowienie dla nich środka zapobiegawczego.

d320ylb

Do czasu rozpatrzenia sprawy pozostaną w areszcie. Dwaj oskarżeni: domniemany zabójca Zaur Dadajew i Anzor Gubaszew mają pozostać w areszcie; decyzję o ich aresztowaniu podjęto zgodnie z prawem.

Znajomi winią Kreml

55-letni Borys Niemcow został zastrzelony 27 lutego wieczorem przed murem Kremla. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy. W latach 2011-2012 Niemcow był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Znajomi opozycyjnego polityka twierdzą, że za jego zabójstwo odpowiadają władze Rosji, które rozpętały kampanię nienawiści wobec swoich oponentów. Partyjni koledzy chcieli zorganizować w Moskwie koncert upamiętniający Borysa Niemcowa, ale żaden z klubów nie chciał udostępnić sceny. Impreza, najprawdopodobniej zostanie zorganizowana w studiu opozycyjnej telewizji "Deszcz".

d320ylb

Zobacz również - Zatrzymania ws. zabójstwa Niemcowa:

d320ylb

Podziel się opinią

Share
d320ylb
d320ylb
Więcej tematów