Trwa ładowanie...
d8e4evk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nowe ustalenia ws. zabójstwa Borysa Niemcowa. Komitet Śledczy FR podał motyw zbrodni

Borysa Niemcowa zastrzelono na zlecenie. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej taką wersję przyjął za najbardziej prawdopodobną i poszukuje zleceniodawców zabójstwa. Jak informuje agencja Ria Novosti, prokuratorzy prowadzący postępowanie w tej sprawie odsuwają na dalszy plan wersję związaną z zabójstwem na tle religijnym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wizerunek Niemcowa w czasie marszu ku jego pamięci w Wilnie
Wizerunek Niemcowa w czasie marszu ku jego pamięci w Wilnie (AFP, Fot: Petras Malukas)
d8e4evk

Borys Niemcow został zastrzelony w Moskwie 27 lutego. W związku z zabójstwem zatrzymano pięciu mężczyzn. Według służb śledczych działali oni w zmowie i na zlecenie bliżej nieokreślonych osób. Wszyscy związani są z oddziałami specjalnymi czeczeńskiego MSW.

Wymuszone zeznania?

W środę Zaur Dadajew, jeden z oskarżonych ws. zabójstwa, oświadczył, że jest niewinny. Powiedział, że obciążające go zeznania składał pod presją, pod dyktando i że grożono mu śmiercią.

d8e4evk

Rosyjskie agencje cytowały Dadajewa, który oświadczył w sądzie, że został uprowadzony przez nieznanych ludzi i pouczony, co ma powiedzieć. Zagrożono zabiciem jego samego i jego przyjaciela. <BR
Komitet Śledczy utrzymuje jednak, że poza zeznaniami Zaura Dadajewa jest szereg innych dowodów potwierdzających jego winę, które na razie nie mogą zostać ujawnione z powodu poufności sprawy.

Według śledczego trwa poszukiwanie zleceniodawców zabójstwa Borysa Niemcowa.

Pięciu zatrzymanych

W środę moskiewski sąd miejski uchylił jako niezgodny z prawem areszt trzech innych oskarżonych w sprawie o zabójstwo Niemcowa - Chamzata Bachajewa, Szagida Gubaszewa i Tamerlana Eskerchanowa - i skierował do sądu rejonowego wniosek o ponowne ustanowienie dla nich środka zapobiegawczego.

d8e4evk

Do czasu rozpatrzenia sprawy pozostaną w areszcie. Dwaj oskarżeni: domniemany zabójca Zaur Dadajew i Anzor Gubaszew mają pozostać w areszcie; decyzję o ich aresztowaniu podjęto zgodnie z prawem.

Znajomi winią Kreml

55-letni Borys Niemcow został zastrzelony 27 lutego wieczorem przed murem Kremla. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy. W latach 2011-2012 Niemcow był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Znajomi opozycyjnego polityka twierdzą, że za jego zabójstwo odpowiadają władze Rosji, które rozpętały kampanię nienawiści wobec swoich oponentów. Partyjni koledzy chcieli zorganizować w Moskwie koncert upamiętniający Borysa Niemcowa, ale żaden z klubów nie chciał udostępnić sceny. Impreza, najprawdopodobniej zostanie zorganizowana w studiu opozycyjnej telewizji "Deszcz".

d8e4evk

Zobacz również - Zatrzymania ws. zabójstwa Niemcowa:

d8e4evk

Podziel się opinią

Share

d8e4evk

d8e4evk
Więcej tematów