ŚwiatNowe szczepy wirusa ptasiej grypy w Wietnamie

Nowe szczepy wirusa ptasiej grypy w Wietnamie

Wietnamscy naukowcy odkryli nowe
szczepy wirusa ptasiej grypy u drobiu, które mogą też stanowić
zagrożenie dla ludzkiego życia, gdyby zaczęły ewoluować -
poinformowały tamtejsze źródła szpitalne.

16.11.2005 11:50

Dong Manh Ha, dyrektor Regionalnego Centrum Zdrowia Zwierząt w Hosziminie, powiedział, że badania wykryły nowe lotne szczepy grypy u drobiu oznaczane jako H3 i H4.

Zdaniem naukowców szczepy te są śmiertelne dla ptaków, ale są powolniejsze i mniej agresywne niż H5. Pomimo tego są groźne dla ludzi i mogą spowodować pandemię tej choroby. Wirus H5N1, powszechnie występujący u drobiu, w kilku krajach azjatyckich zabił w ciągu dwóch lat 64 osoby, w tym 42 w Wietnamie. Eksperci obawiają się, że H5N1 może przekształcać się w formy, które mogą wkrótce być groźne dla ludzi.

Obecność większej liczby podtypów ptasiej grypy u drobiu może doprowadzić do powstania bardziej niebezpiecznej formy wirusa - twierdzi Dong Manh Ha dodając, że nowe próbki zostały wysłane do badań w laboratorium Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) w Australii. Media informują, że naukowcy zakwalifikowali nowe szczepy wirusa jako H3N4 i H4N5.

Obecnie 13 z 64 prowincji Wietnamu jest dotkniętych ptasią grypą - podały władze. Trzy ostatnie to centralna prowincja Quang Ngai i północne Vinh Phuc oraz Bac Ninh.

Od momentu pojawienia się ptasiej grypy w grudniu 2003 r. w Wietnamie zapadło na tę chorobę 92 ludzi, z których 42 nie udało się uratować. W całej Azji od 2003 r. zmarły na ptasią grypę co najmniej 64 osoby. Premier Wietnamu Phan Van Khai ogłosił w piątek mobilizację wojska i policji do walki z ptasią grypą.

Litery H i N w nazwach szczepów wirusa nawiązują do antygenów na powierzchni wirusa - różnych typów hemaglutyniny i neuraminidazy - odgrywających istotną rolę w przebiegu infekcji wirusowej. Istnieje co najmniej 16 typów hemaglutyniny i 9 typów neuraminidazy. Kombinacja tych dwóch antygenów decyduje o zjadliwości wirusa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)