Nowe, popularne leki stosowane do odchudzania mogą doprowadzić do śmierci. Powiadomiono Europejską Agencję Leków
Europejska Agencja Leków przeprowadza przegląd niektórych leków stosowanych ostatnio na szeroką skalę do odchudzania. Możliwe, że mają związek z pojawianiem się myśli samobójczych i samookaleczeń.
- Przegląd jest przeprowadzany w kontekście procedury sygnalizacyjnej wniesionej przez Islandzką Agencję Leków, po trzech opisanych incydentach - przekazała w rozmowie z BBC News urzędnik EMA. - Obejmowały one dwa przypadki myśli samobójczych – jeden po zastosowaniu Saxendy i jeden po Ozempic. Kolejny związany był z samookaleczaniem po zażyciu Saxendy.
Organizacja przeprowadzi teraz ocenę bezpieczeństwa leków dla cukrzyków, które w ostatnim czasie są "hitem" w odchudzaniu, ponieważ pomagają ograniczyć apetyt.
Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) EMA, który prowadzi przegląd, rozważy, czy inne metody leczenia z tej samej szerszej kategorii leków, agonistów receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), również wymagają oceny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niepokojące sceny. Rosyjskie bombowce nad Morzem Beringa
Jednak w pierwszym etapie zbada tylko ryzyko związane ze stosowaniem leków odchudzających zawierających semaglutyd lub liraglutyd.
"Dane dotyczące bezpieczeństwa zebrane z dużych programów badań klinicznych i obserwacji po wprowadzeniu produktu do obrotu nie wykazały związku przyczynowego między semaglutydem lub liraglutydem a myślami samobójczymi i samookaleczającymi - stwierdził w komunikacie.
Niektóre ulotki już wymieniają myśli samobójcze jako możliwy efekt uboczny, jednak żaden producent nie ujął jeszcze w nich zachowań samobójczych.