Trwa ładowanie...
dkyvjrd
01-09-2003 20:55

Nowe podziały w Europie - ostrzega Światowa Rada Kościołów

Rozszerzającej się Europie zagrażają nowe
podziały, wznoszone wokół barier historycznych, religijnych i
ekonomicznych - oświadczyła Światowa Rada Kościołów
na zakończenie dorocznych obrad w Genewie. Rada wezwała kościoły
członkowskie do aktywnego udziału w kształtowaniu jedności Europy.

dkyvjrd
dkyvjrd

Komitet Naczelny - zbierające się co 12-15 miesięcy główne gremium kierownicze ŚRK, zwanej także Ekumeniczną Radą Kościołów - przedstawił wytyczne działania dla organizacji ekumenicznych w Europie. Dotyczą one jedności Europy, procesu integracji, stosunków kontynentu z resztą świata oraz europejskiej polityki pokoju i bezpieczeństwa.

Według ŚRK, niebezpieczeństwo nowych podziałów odnosi się zarówno do stosunków między prawosławną kulturą wschodnią a ukształtowaną przez rzymski katolicyzm i protestantyzm kulturą zachodnią, jak i do stosunków między chrześcijaństwem i islamem w Europie. W związku z tym Rada apeluje do Kościołów o zwrócenie uwagi na dziedziny, w których Europa ponosi odpowiedzialność globalną, takie jak handel i rozwój, środowisko naturalne, pokój i zapobieganie konfliktom, migracja i azyl, a także handel ludźmi i rasizm.

Kultura kompromisu politycznego, ukształtowana w procesie jednoczenia Europy, może stanowić polityczny wzorzec dla wielostronnej współpracy - podkreśla Światowa Rada Kościołów. Kościoły członkowskie ŚRK powinny udzielać poparcia wizji pokojowej, demokratycznej i sprawiedliwej Europy od Islandii po Kaukaz, której jedność opiera się na poszanowaniu społecznej, kulturalnej i religijnej różnorodności kontynentu.

Jednocześnie ŚRK wyraziła zaniepokojenie intencjami pojedynczych krajów i sojuszy oraz praktyką podejmowania interwencji wojskowych bez mandatu ONZ. Każda akcja militarna powinna mieć pokrycie w mandacie ONZ i być zgodna z prawem międzynarodowym - podkreślono na obradach w Genewie.

dkyvjrd

W czasie trwających tydzień obrad dokonano także wyboru nowego sekretarza generalnego ŚRK. Został nim 56-letni Kenijczyk Samuel Kobis, który 1 stycznia 2004 r. zastąpi odchodzącego po 11 latach urzędowania niemieckiego profesora teologii Konrada Raisera.

Światowa Rada Kościołów zrzesza 342 Kościoły chrześcijańskie z ponad 100 krajów wszystkich kontynentów - protestanckie, prawosławne, anglikańskie i orientalne. Kościół katolicki nie jest jej członkiem, ale w duchu dialogu ekumenicznego współpracuje z ŚRK.

dkyvjrd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkyvjrd
Więcej tematów