Nowe ostrzeżenia pogodowe. To kwestia jednego dnia
Już w środę wróci do Polski prawdziwe ciepło. Na termometrach znów zobaczymy ponad 30 st. C. Upały dotkną szczególnie jeden region kraju, gdzie wydano już ostrzeżenia.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL
Zgodnie z prognozami we wtorek w Polsce mieliśmy w końcu odczuć ciepło, choć nie upalną pogodę. Zapowiadana temperatura maksymalna w centrum i na zachodzie kraju wyniosła 24-26 st. C, a na wschodzie 27-30 st. C. Najcieplej było w woj. podkarpackim i w lubelskim. Chłodniejsze temperatury z kolei były nad morzem i w rejonach podgórskich.
To zasługa wyżu Piet, jaki tego dnia miał znaleźć się blisko Polski. Przyniósł on do kraju słoneczną i ciepłą aurę, jednak bez upałów, które w ostatnich dniach zdążyły już wielu osobom dać się we znaki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Od jutra upały"
Na tym jednak przyjemna pogoda może się skończyć. O wiele cieplej ma być już w środę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał ostrzeżenia na ten dzień.
"Od jutra upały w południowej części kraju! Temperatura maksymalna w dzień od 30 do 31 st. C. Temperatura minimalna w nocy od 16 do 19 st. C" - podano we wpisie opublikowanym we wtorek.
Najcieplej na Podkarpaciu
Kolejna fala upałów doskwierać będzie szczególnie mieszkańcom Podkarpacia. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie wydało ostrzeżenie II stopnia przed upałami, które pojawią się w środę dla 18 powiatów Podkarpacia. Dla pozostałych powiatów w regionie obowiązują wydane wcześniej alerty.
Zgodnie z prognozami temperatura maksymalna w całym regionie osiągnie w dzień od 30 do 31 stopni Celsjusza, a miejscami nawet 32 stopnie.
Na północy kraju temperatura w środę wyniesie 26-27 st. C, a nad morzem około 25 st. C. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, wschodni i z kierunków wschodnich. Na południu i południowym zachodzie, od Sudetów po Tatry możliwe będą też przelotne opady deszczu i burze. W czasie burz może spaść do 15 mm deszczu na metr kwadratowy.
Przeczytaj także:
Źródło: IMGW, PAP, Onet