Nowe normy ws. beatyfikacji i kanonizacji
Watykan ogłosił w oficjalny dokument w sprawie nowych zasad przeprowadzania beatyfikacji i kanonizacji. Potwierdzono w nim to, co zostało ujawnione już na początku pontyfikatu Benedykta XVI: zgodnie z wolą papieża będzie on przewodniczył wyłącznie mszom kanonizacyjnym, podczas gdy uroczystości beatyfikacyjne będą się odbywać przede wszystkim w diecezjach, gdzie toczą się procesy beatyfikacyjne.
29.09.2005 | aktual.: 29.09.2005 19:57
Zgodnie z rozporządzeniem, zredagowanym po łacinie, a podpisanym przez prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Jose Saraivę Martinsa oraz sekretarza dykasterii arcybiskupa Edwarda Nowaka, msze beatyfikacyjne będą odprawiane w diecezjach, gdzie toczy się proces w tej sprawie. Biskup lub promotorzy procesu będą mieli jednak prawo poprosić Watykan o zgodę na zorganizowanie uroczystej mszy w Rzymie.
Mszę beatyfikacyjną będzie więc odprawiać nie papież, ale jego specjalny wysłannik, którym zazwyczaj ma być właśnie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jest to wielka zmiana, zważywszy na to, że do końca swego pontyfikatu Jan Paweł II, mimo coraz bardziej pogarszającego się stanu zdrowia, przewodniczył wszystkim ceremoniom beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Teraz papież będzie przewodniczyć wyłącznie kanonizacjom.
Pierwsza taka kanonizacja od wyboru Benedykta XVI odbędzie się 23 października na placu świętego Piotra. Papież ogłosi wówczas świętymi dwóch polskich księży - Józefa Bilczewskiego i Zygmunta Gorazdowskiego oraz trzy inne osoby duchowne - Gaetano Catanoso, Alberto Hurtado Cruchagę i Felice da Nicosia.
9 października w Watykanie odbędzie się beatyfikacja kardynała Clemensa Augusta von Galena, który był znany z antynazistowskich kazań oraz sprzeciwu wobec polityki Hitlera. Mszę beatyfikacyjną odprawi kardynał Saraiva Martins.
Wielu obserwatorów wyraża pewność, że Benedykt XVI uczyni wyjątek od tego rozporządzenia, bo trudno sobie wyobrazić, by to nie on osobiście ogłosił błogosławionym Jana Pawła II.
Sylwia Wysocka