Nowe miliardy na rozwój obszarów wiejskich
Bruksela zatwierdziła program dla polskiej wsi na lata 2014-2020.
Polska jest jednym z trzech krajów Wspólnoty, które zakończyły negocjacje z Komisją Europejską w tym obszarze. Obok polskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 Bruksela zatwierdziła też programy rolne dla Danii i Austrii. W całej Unii w latach 2014-2020 na szczeblu krajowym lub regionalnym będzie realizowanych 118 programów rolnych.
Rozwój obszarów wiejskich stanowi tzw. drugi filar wspólnej polityki rolnej. W okresie 2014-2020 na programy rolne popłynie 95,6 mld euro z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jeszcze w grudniu, najprawdopodobniej w tym tygodniu, KE zatwierdzi kolejne sześć programów w tym obszarze.
Cel - konkurencyjność
- Polski program zakłada utworzenie ponad 22 tys. miejsc pracy, pomoc inwestycyjną dla około 200 tys. gospodarstw i ustanowienie około 1800 grup producentów - podkreślił po zatwierdzeniu trzech pierwszych programów, w tym polskiego, Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 to jedyny program operacyjny finansowany w Polsce ze wspólnej polityki rolnej UE. Jego głównym celem jest poprawa konkurencyjności naszego rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi, działania w sferze klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich. Program będzie realizował wszystkie sześć priorytetów wyznaczonych dla unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich, w tym poprawę konkurencyjności wszystkich rodzajów gospodarki rolnej i zwiększenie rentowności gospodarstw rolnych. W ramach programu będzie realizowanych łącznie 15 działań.
Razem to 13,5 mld euro
Unia Europejska wyłoży na program pomocy dla polskiej wsi 8,5 mld euro. Do tego dojdą środki krajowe w wysokości 4,9 mld euro. Łącznie budżet programu z wkładem krajowym wyniesie więc nieco ponad 13,5 mld euro.
Pieniądze zostaną skierowane przede wszystkim do sektora rolnego jako szczególnie ważnego z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Dotacje będą miały na celu przede wszystkim rozwój gospodarstw rolnych. Chodzi o ich modernizację, restrukturyzację małych gospodarstw, premie dla młodych rolników oraz płatności dla tych, którzy przekazują małe gospodarstwa rolne.
Z tabel finansowych programu wynika, że najwięcej pieniędzy (2,4 mld euro) trafi na modernizację gospodarstw oraz na tzw. płatności ONW (obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania). Na te ostatnie zaplanowano 2,1 mld euro. Na działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne przeznaczono 1,1 mld euro, a na podstawowe usługi i odnowę wsi na obszarach wiejskich 1 mld euro.
W programie zapisano też m.in. pieniądze na rolnictwo ekologiczne (niemal 700 mln euro), przetwórstwo i marketing produktów rolnych (693 mln euro) oraz scalanie gruntów (138 mln euro).
Znajdą się też pieniądze, choć stosunkowo niewielkie (prawie 75 mln euro), na inwestycje w targowiska i obiekty budowlane przeznaczone na promocję lokalnych produktów.