PolskaNowe lektury, filozofia i historia sztuki na maturze

Nowe lektury, filozofia i historia sztuki na maturze

Nowa lista lektur, filozofia, łacina i historia sztuki do wyboru na maturze, obowiązkowa matematyka na egzaminie dojrzałości oraz język obcy od pierwszej klasy szkoły podstawowej- to pierwsze decyzje nowego kierownictwa MEN.

Nowe lektury, filozofia i historia sztuki na maturze
Źródło zdjęć: © PAP

30.08.2007 | aktual.: 30.08.2007 13:29

Minister edukacji Ryszard Legutko powiedział, że zamiarem polskiego szkolnictwa jest wykształcenie oczytanego informatyka i zinformatyzowanego polonisty.

Wyjaśniając dobór lektur minister powiedział, że kanon musi zawierać klasykę polską i obcą, kształtować świadomość młodego człowieka i wzbogacać jego język.

Nowy minister jest przeciwny czytaniu lektur we fragmentach. Lista książek w nowym rozporządzeniu różni sie od listy zatwierdzonej przez Romana Giertycha w częściach poświęconych lekturom dla szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Na poziomie podstawowym dopisano między innymi "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Pożogę" Zofii Kossak-Szczuckiej oraz "Robinsona Cruzoe" Daniela Defoe. Skreślona została powieść "Listy Nikodema" Jana Dobraczyńskiego. Na poziomie rozszerzonym do listy pisarzy emigracyjnych, z twórczością których powinni się zapoznać uczniowie dopisano Gombrowicza.

Wśród najważniejszych celów swojego ministerstwa Ryszard Legutko wymienił program operacyjny "Kapitał ludzki" , który zaleca rozwijanie wiedzy i wdrażanie informacji oraz program "Zdolny uczeń", który zaleca opiekę nad młodymi naukowcami i sportowcami.

W najbliższych miesiącach MEN ma podjąć prace nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty, aktualizacją podstawy programowej, usprawnieniem procedury dopuszczania podręczników oraz zmianą formuły ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)