Nowe kadry nowego państwa z dyplomami od premiera
Premier Jarosław Kaczyński wręczył dyplomy absolwentom Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Szef rządu wręczył także świadectwa potwierdzające kwalifikacje do pracy na wysokim stanowisku państwowym osobom, które zdały z wynikiem pozytywnym pierwszy egzamin do państwowego zasobu kadrowego. Według szefa rządu, zamysł stworzenia instytucji, która kształtowałaby kadry nowego państwa, powiódł się.
Zwracając się do absolwentów premier zauważył, że budowa nowoczesnego aparatu państwowego trwa od kilkunastu lat i wciąż jest nieukończona. To zadanie zostało podjęte w tych kilkunastu latach tylko częściowo, nie do końca. Ale byli tacy, którzy je chcieli podjąć i rozumieli tę potrzebę. Wśród nich może na pierwszym miejscu trzeba wymienić twórców tej szkoły- powiedział.
To jest sukces znaczący w wymiarze całego państwa i co za tym idzie w wymiarze całego narodu - dodał. Ci spośród Państwa, którzy zakończyli dzisiaj naukę w tej szkole, uczestniczą i mogą uczestniczyć w przyszłości w tym sukcesie.
Jarosław Kaczyński podkreślił również, że osoby uczęszczające do KSAP przygotowywały się nie tylko do służby polskiemu państwu, ale także do budowy tego państwa. Misją rządu, na czele którego stoję, jest przyspieszenie kontynuacji tej budowy. Bo gmach polskiego państwa jest potrzebny narodowi - oświadczył. Zdaniem premiera, droga do osiągnięcia przez Polskę znaczącego miejsca w Europie prowadzi przez utworzenie nowoczesnego, sprawnego państwa, a więc także poprzez utworzenie nowoczesnego aparatu państwowego.
Premier zwrócił uwagę, że państwo nie jest tylko pewną strukturą organizacyjną. Państwo jest także pewną jakością moralną, pewnym zespołem zasad, które wynikają z prawa, ale które także są dziedzictwem historii i są związane ściśle z regułami moralnymi. Jeżeli owa jakość moralna jest traktowana jako nieważna, czasem wręcz nieistniejąca, to mamy do czynienia z kryzysem państwa - ocenił.
Na zakończenie szef rządu życzył absolwentom, by w urzędniczej codzienności pamiętali o istocie przedsięwzięcia, w którym uczestniczą, o tym, że poszczególne decyzje, nawet te drobne, składają się na całość, która odnosi się do najbardziej podstawowych interesów naszego narodu, do przyszłości.
W zeszłym roku zmienił się system służby cywilnej w Polsce. Nie ma jak poprzednio konkursów na wyższe stanowiska w administracji państwowej - powstał za to państwowy zasób kadrowy, skupiający osoby mogące zająć takie stanowiska.
Do egzaminu do państwowego zasobu kadrowego przystąpiły 84 osoby, 54 z nich zdało go. KSAP zobowiązana jest do przeprowadzenia co najmniej trzech takich egzaminów rocznie. Zgłaszać się mogą do niego osoby, które mają tytuł magistra, znają przynajmniej jeden z roboczych języków UE i mają pięcioletni staż pracy.
Zgodnie z ustawą o służbie cywilnej, absolwenci KSAP otrzymują mianowanie na urzędnika służby cywilnej. Zobowiązani są do przepracowania pięciu lat w administracji państwowej. Absolwenci KSAP pracują na wszystkich szczeblach administracji centralnej, terenowej, samorządowej, w placówkach dyplomatycznych RP na pięciu kontynentach, w Unii Europejskiej, w organizacjach międzynarodowych.
Krajowa Szkoła Administracji Publicznej jest jedyną w Polsce szkołą rządową przygotowującą do służby publicznej urzędników służby cywilnej oraz kadry wyższych urzędników administracji. Corocznie, w wyniku czteroetapowej rekrutacji, do KSAP przyjmowanych jest 60 nowych słuchaczy.