Trwa ładowanie...
17-11-2015 14:25

Nowe informacje o zamachowcach z Paryża

Według austriackiego MSW brat jednego z zamachowców z Paryża był we wrześniu w Niemczech i Austrii. Z kolei "Wall Street Journal" informuje, że służby państw zachodnich już kilka tygodni temu zamierzały zlikwidować domniemanego organizatora tych zamachów.

Nowe informacje o zamachowcach z ParyżaŹródło: PAP/EPA, fot: Etienne Laurent
d44on11

26-letni Belg Salah Abdelslam, brat jednego z zamachowców samobójców z Paryża, jest poszukiwany, ponieważ to on wynajął samochód Volkswagen Polo, którym w piątek zamachowcy podjechali do sali koncertowej Bataclan. Jego brat Brahim Abdelslam wysadził się w powietrze w jednej z paryskich kawiarni.

Około dwóch miesięcy temu Salah Abdelslam był w Niemczech i Austrii - powiedział rzecznik austriackiego MSW. 9 września wjechał z Niemiec do Górnej Austrii w towarzystwie dwóch osób.

Do Austrii wjechał przejściem Suben na autostradzie A3. Podczas rutynowej kontroli drogowej w miejscowości Aistersheim, ok. 50 km od granicy sprawdzono dokumenty jego i towarzyszących mu osób. Powiedział wtedy, że zamierza spędzić w Austrii kilka dni urlopu.

d44on11

Rzecznik austriackiego MSW podkreślił, że nic nie wskazywało wówczas na jego powiązania z terroryzmem. Nie ma informacji o osobach, które jechały z Abdelslamem. Służby austriackie starają się teraz ustalić, gdzie w Austrii Abdelslam się zatrzymywał i kiedy opuścił ten kraj.

Dziennik "Wall Street Journal" poinformował z kolei, że służby państw zachodnich monitorowały w Syrii domniemanego organizatora terrorystycznych zamachów w Paryżu, Belga marokańskiego pochodzenia Abdelhamida Abaaouda i już na kilka tygodni przed tymi zamachami planowały zabicie go za pomocą drona.

Według dwóch źródeł, na które powołuje się gazeta, służbom tym nie udało się jednak ustalić wtedy dokładnego miejsca pobytu Abaaouda.

"Wall Street Journal" odnotowuje, że Abaaoud został w tym roku zaocznie skazany w Belgii za rekrutowanie dżihadystów. Pojawił się w zamieszczonym przez Państwo Islamskie w internecie nagraniu wideo, w którym kpił ze służb państw europejskich, które nie potrafiły go schwytać. Rok temu w Syrii pojawiło się też nagranie wideo, przedstawiające go, kiedy prowadził ciężarówkę, za którą ciągnięte były przywiązane do zderzaka zwłoki przeciwników Państwa Islamskiego.

Służby państw zachodnich nie wiedziały wtedy o przygotowaniach do zamachów terrorystycznych w Paryżu. Nie sposób też powiedzieć, czy gdyby Abaaoud został zabity, nie doszłoby do tych zamachów.

d44on11
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44on11
Więcej tematów