Trwa ładowanie...
d15mtu4

Nowe Horyzonty we Wrocławiu - znamy program tegorocznej edycji festiwalu

Organizatorzy przedstawili program tegorocznej edycji festiwalu Nowe Horyzonty, który rozpocznie się 23 lipca we Wrocławiu. Widzowie w ciągu całej imprezy obejrzą 340 projekcji polskich i światowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe Horyzonty we Wrocławiu - znamy program tegorocznej edycji festiwalu
(WP.PL, Fot: Michał Dzierżak)
d15mtu4

Ogłoszono program 15. edycji festiwalu Nowe Horyzonty. Ta jedna z największych w kraju imprez filmowych, we Wrocławiu odbędzie się po raz 10. i potrwa od 23 lipca do 2 sierpnia. Podczas tych 10 dni widzowie będą mogli zarówno w Kinie Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego, jak i w Rynku obejrzeć łącznie 340 projekcji z około 50 krajów. Pokazom filmowym towarzyszyć będą różnego rodzaju imprezy okolicznościowe – koncerty oraz wystawy.

Na otwarcie tegorocznej edycji NH zaprezentowane zostaną filmy, które odniosły sukces podczas festiwalu w Cannes w 2015 r. – pierwszego wieczoru, 23 lipca, pokazane zostaną trzy projekcje i będą to zarazem ich polskie premiery. Pierwszą z nich jest „Zupełnie nowy testament” belgijskiego reżysera Jaco van Dormaela, komedia utrzymana, zdaniem Romana Gutka, w stylu Monty Pythona, opowiadająca historię niebiańskiej pary, która zstąpiła na ziemię i znalazła swoje miejsce w Brukseli. Drugim filmem czwartkowego wieczoru będzie opowieść o zmarłej młodo piosenkarce Amy Winehouse i jak mówią organizatorzy, „Amy” Asifa Kapaidy to nie typowa „laurka”, pomnik z brązu, ale świetnie przedstawienie znanej artystki przede wszystkim jako człowieka. Filmem numer trzy w dniu otwarcia będzie „Zabójczyni” Hou Hsiao-hsiena, umieszczona w realiach średniowiecznych Chin, w których sieje postrach wyszkolona na zawodową morderczynię córka pewnego generała.

Jak co roku, jedną z najważniejszych części festiwalu będzie Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, w którym będą brały udział filmy premierowe, często poruszające kontrowersyjne tematy. Pośród trzynastu filmów, które w tym roku ubiegać będą się o Grand Prix oraz 20 tys. euro znalazły się między innymi takie produkcje jak świetnie przyjęty na festiwalu w Wenecji „H.”, peruwiańska „Videofilia” oraz „Walser” w reżyserii Zbigniewa Libery. Po raz kolejny w tym roku odbędzie się także Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce.

d15mtu4

W paśmie retrospektyw tegoroczne Nowe Horyzonty zaprezentują dzieła zmarłego niedawno wybitnego literata i reżysera Tadeusza Konwickiego. Tematem numer dwa będzie kino litewski lat 50. i 60. XX w., zaś numerem trzy – kinematografia francuskiego reżysera Philippe’a Garrela

Każdego dnia festiwalu, co jest już tradycją, o 22.00 rozpoczynać się będą pokazy filmów „pod chmurką”, na wrocławskim Rynku. Widzowie, którzy tam się zjawią, będą mogli obejrzeć m.in. klasyk Federico Felliniego – „La Stradę”, „Matkę królów” Janusza Zaorskiego, „Potop Redivivus” Jerzego Hoffmana czy „Lewiatana” Andrieja Zwiagincewa.

Ponadto przygotowano wiele wydarzeń towarzyszących, takich jak koncerty oraz wystawy. W ramach tegorocznego festiwalu wystąpi libańska piosenkarka Yasmine Hamdan, amerykański zespół Pere Ubu oraz polska grupa awangardowa „Kormorany”. Instalacje artystyczne przygotowane zostały przez BWA Wrocław.

Bilety na wydarzenia tegorocznej edycji festiwalu NH będzie można kupić drogą internetową już od 8 lipca, od godziny 12.00. Dokładny program imprezy dostępny jest na stronie internetowej nowehoryzonty.pl.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d15mtu4

Podziel się opinią

Share
d15mtu4
d15mtu4
Więcej tematów