Trwa ładowanie...
d4bfgjd
01-06-2016 10:08

Nowe biura nad morzem, w Krakowie i Wrocławiu. Sytuacja na rynkach regionalnych w 1. kw. 2016

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/png/36718/news1.png #source=(fot. mp)# ))

d4bfgjd
d4bfgjd

Nie da się ukryć, że potencjalni najemcy coraz częściej interesują się pozawarszawskimi rynkami nieruchomości biurowych. Regionalne rynki rozwijają się w stałym tempie, a stosunkowo wysokiemu popytowi towarzyszy niemniejsza podaż. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku, najciekawsze dla najemców i deweloperów stały się Kraków, Wrocław i Trójmiasto, a głównym „generatorem” popytu okazał się oczywiście sektor BPO/SSC. Duża aktywność najemców w Krakowie i Wrocławiu

Spoglądając na poziom popytu na regionalnych rynkach w 1. kwartale trwającego obecnie roku, można odnieść wrażenie, iż zainteresowanie ze strony najemców spadło w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Trzeba jednak pamiętać, że miniony 2015 to rok rekordowy dla wszystkich krajowych rynków nieruchomości biurowych i obecna sytuacja nie wygląda źle. Między styczniem, a końcem marca 2016 wynajęto bowiem poza stolicą 108,2 tys. m2 (o 7% więcej niż w 1. kwartale 2014). Aż 50% całego popytu netto i 37% brutto stanowiły umowy typu pre-let, zaś prawie cała pozostała część związana była z odnowieniem kończących się umów oraz podpisaniem zupełnie nowych wynajmów.

Za stosunkowo wysoki popyt odpowiedzialne są dwa duże miasta – Kraków i Wrocław, w których odnotowano bardzo wysoką aktywność najemców. Do rekordowych umów w tym okresie należą odnowienie umowy Credit Suisse w Grunwaldzki Center (10,8 tys. m2) w stolicy Dolnego Śląska oraz przednajem 10,75 tys. m2 podpisany przez Aon w krakowskim Enterprise Park E. Mniejsze, jednak mające równie istotny udział w całym popycie umowy są związane także z małopolską metropolią. Mowa o ekspansji Shell’a w Dot Office (5,85 tys. m2) oraz przedłużenie umowy dot. 5,7 tys. m2 przez Heineken Global Shared Services. Specjaliści z JLL – międzynarodowej firmy świadczącej kompleksowe usługi w zakresie wynajmu, sądzą, że duże zainteresowanie najemców na tych i pozostałych rynkach regionalnych może nie tylko utrzymać się na takim poziomie, ale również wzrosnąć w ciągu najbliższych trzech kwartałów.

Sektor BPO/SSC strategicznym najemcą także na rynkach regionalnych

Podobnie, jak w przypadku stolicy, także i na rynkach regionalnych nadal głównym najemcą są firmy działające w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu. We wspomnianych już Krakowie i Wrocławiu ich udział w popycie brutto wyniósł odpowiednio 74 i 83%, jednak najemcy z branży BPO/SSC wykazywali też spore zainteresowanie w Katowicach, Trójmieście i Łodzi, by ostatecznie wygenerować niemal 63% całkowitego zarejestrowanego popytu w kraju. Taka tendencja utrzymuje się na polskich rynkach regionalnych już od kilku lat, bowiem duże metropolie gwarantują wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów oraz dobrą infrastrukturę, a stawki czynszowe są w nich odczuwalnie niższe w stosunku do przepełnionej już Warszawy.

Najwyższa podaż w Trójmieście

Na wysoki popyt na polskich rynkach regionalnych, deweloperzy odpowiadają niemniejszą podażą. W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. do użytku oddane zostało 105 tys. m2 nowej powierzchni biurowej do wynajęcia, z której aż 40% jest związane z trzema biurowcami ulokowanymi w Trójmieście – Tryton Business House, C200 oraz Tensor X. Choć Gdańsk, Gdynia i Sopot wygrywają w rankingu łącznej podaży, równie istotne projekty zostały ukończone w Krakowie i Wrocławiu, a specjaliści z JLL podają, że w budowie nadal znajduje się ok. 830 tys. m2, z czego aż 70% należy do wspomnianych dwóch miast oraz Łodzi.

d4bfgjd

Współczynnik powierzchni niewynajętej i stawki czynszowe

Spore zainteresowanie ze strony najemców, któremu towarzyszy niemniejsza aktywność deweloperów, ma wpływ na współczynnik pustostanów na wszystkich rynkach regionalnych. Jego spadek odnotowano we Wrocławiu, Poznaniu i Lublinie, jednak nieznaczny wzrost dotyczy Trójmiasta (trzy duże biurowce!), Katowic i Łodzi. Specjaliści z JLL uważają jednak, że poziom powierzchni niewynajętej powinien utrzymać się na stałym poziomie podobnie, jak stawki czynszowe, które w tym kwartale wzrosły jedynie w łódzkiej aglomeracji.

Artykuł powstał w oparciu o Raport „Rynek biurowy w Polsce I kw. 2016 r.” przygotowany przez Jones Lang LaSalle. Pełen raport odnaleźć można na stronie BazaBiur.pl pod adresem: http://www.bazabiur.pl/raport-rynek-biurowy-w-polsce-i-kw-2016r.html

sponsorowane

d4bfgjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bfgjd
Więcej tematów