Trwa ładowanie...

Nowe automaty biletowe w krakowskich autobusach. Można płacić tylko kartą lub telefonem

Od 1 sierpnia na krakowskich ulicach pojawią się autobusy z nowymi automatami biletowymi. Bilety w nich będzie można kupić tylko za pomocą karty lub telefonu.

Share
Nowe automaty biletowe w krakowskich autobusach. Można płacić tylko kartą lub telefonem
Źródło: WP.PL, fot: Krzysztof Hawrot
d4jan41

Firma Mobilis w nowych autobusach zamontuje automaty, w których za bilet będzie można zapłacić kartą zbliżeniową lub z użyciem numeru PIN, ewentualnie przez nowoczesne telefony komórkowe. Nie będzie za to szans zakupić biletu za gotówkę.

Nowe automaty biletowe będą zamontowane w 69 autobusach, które będą kursować na 12 liniach. Jest to wynik przetargu ogłoszonego przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu na początku zeszłego roku - jedynym wymogiem odnośnie biletomatów było wprowadzenie mobilnych form płatności.

- Nowe automaty umożliwią nam szybszą sprzedaż biletów - mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZIKiT. – Te biletomaty są praktycznie bezawaryjne, mniejsze, wygodniejsze. Są też tańsze, bo nie posiadają kaset na monety, które muszą być uzupełniane i opróżniane, więc uda się zaoszczędzić na ich serwisowaniu - wyjaśnia.

d4jan41

Do pomysłu entuzjastycznie odnoszą się głównie młodzi ludzie. - Często nie mam przy sobie odpowiedniej ilości drobnej gotówki, więc dla mnie to rozwiązanie jest idealne - mówi w rozmowie z WP.PL krakowska studentka. Dodaje, że "wystarczy przyłożyć kartę i po sprawie".

Niestety, każdy medal ma dwie strony. Niektórzy wolą po prostu płacić gotówką, a z płatnościami mobilnymi mogą mieć problemy ludzie starsi. Dlatego automaty muszą być proste w obsłudze - tak żeby nawet osoba nieobeznana z nowoczesnymi technologiami mogła sobie poradzić.

- Zaobserwowaliśmy, że osoby starsze zwykle kupują bilet przed przejazdem, w kiosku - tłumaczy Michał Pyclik. – W pierwszych tygodniach będzie można też kupić godzinny bilet u kierowcy, nawet jeśli automat będzie sprawny - dodaje Pyclik.

Sytuacja będzie cały czas monitorowana przez ZIKiT i jeśli pomysł się sprawdzi, będzie wprowadzony także na innych liniach.

d4jan41

Podziel się opinią

Share
d4jan41
d4jan41
Więcej tematów