Trwa ładowanie...
dixll7u
IAR

"Nowaja Gazieta": był plan rosyjskiej agresji na Ukrainę

Rok temu w Rosji rozważano możliwość aneksji południowo-wschodnich regionów Ukrainy. Artykuł na ten temat opublikowała na swoich stronach internetowych "Nowaja Gazieta". Redakcja powołuje się na dokument, który w okresie od 4 do 12 lutego 2014 roku miał trafić na Kreml.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Nowaja Gazieta": był plan rosyjskiej agresji na Ukrainę
(AFP, Fot: Bulent Kilic)
dixll7u

Tajemniczy dokument zawiera siedem punktów, koncentrujących się na sytuacji społeczno-politycznej Ukrainy i ewentualnych działaniach Rosji. W punkcie pierwszym zwrócono uwagę na polityczne i moralne "bankructwo prezydenta Janukowycza i jego rządzącej rodziny" podkreślając, że Unia Europejska chce to wykorzystać, aby "połknąć" Ukrainę. Dalej autor pyta, "czy Rosja jest gotowa wziąć udział w takiej intrydze?".

W drugim punkcie znalazła się sugestia dla władz Rosji, aby włączyły się w międzynarodową intrygę, zapobiegając "utracie terytorialnej integralności" Ukrainy, a jednocześnie zabezpieczając rosyjskie interesy w tym kraju.

W punkcie trzecim wspomniano o integracji Krymu i obwodów południowo-wschodniej Ukrainy z Rosją. Mechanizm aneksji miałby odpowiadać międzynarodowym, a szczególnie unijnym normom.

dixll7u

W kolejnych punktach autor zaznacza, że Rosja musiałaby stworzyć odpowiednią otoczkę polityczno-prawną tak, aby "uprawomocnić ten proces i moralnie uzasadnić". Dodaje też, że Rosja powinna zaaranżować na Ukrainie akcję na rzecz federalizacji, wykorzystując do celów propagandowych ukraińskie media.

Podsumowując treść dokumentu "Nowaja Gazieta" stwierdza, że rekomendacje autorów, dotyczące przejęcia przez Rosję części terytorium Ukrainy, zostały zrealizowane w praktyce.

Dziennik domniemywa, że autorem notatki mógł być oligarcha Konstantin Małofiejew - jeden z rosyjskich biznesmenów wspierających finansowo krymskich i donieckich separatystów.

Źródło:* IAR*

dixll7u

Podziel się opinią

Share
dixll7u
dixll7u
Więcej tematów