Trwa ładowanie...

Nowa Zelandia zagrożona wstrząsami wtórnymi

Po potężnym trzęsieniu ziemi w Nowej Zelandii władze przedłużyły stan wyjątkowy do środy w obawie przed silnymi wstrząsami wtórnymi. Ponad 80 wstrząsów wtórnych odnotowano od poniedziałkowego trzęsienia; najsilniejszy z nich sięgnął 5,1 st. Eksperci obawiają się kolejnego wstrząsu o sile 6 st w przyszłym tygodniu - podaje BBC News.

Nowa Zelandia zagrożona wstrząsami wtórnymiŹródło: AP
d2o5kzd
d2o5kzd

Wstrząsy miały siłę 7, 2 stopnia w otwartej skali Richtera. Najbardziej dotknięte nimi zostało miasto Christchurch na Wyspie Południowej, drugie co do wielkości miasto Nowej Zelandii, z 380 tysiącami mieszkańców.

Prawie jedna trzecia domów w Christchurch i na przedmieściach została uszkodzona - powiedział premier Nowej Zelandii John Key. Wiele z nich jest zniszczonych kompletnie. 500 budynków już przeznaczono do rozbiórki, a nie wiadomo jeszcze jak poważne są uszkodzenia podziemnej infrastruktury.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 16,1 km pod poziomem morza i 31 km na północny zachód od Chritschurch.

Rannych zostało wielu ludzi, ale poważnie jedynie dwóch.

d2o5kzd

Według przedstawicieli obrony cywilnej, niska liczba ofiar wynika z pory, w jakiej doszło do trzęsienia - 04.35 rano (18.35 w piątek czasu polskiego).

W Nowej Zelandii dochodzi do około 14 tys. trzęsień ziemi rocznie, ale tylko 100-150 jest wyczuwalnych przez mieszkańców, a około 20 ma siłę przekraczającą 5 stopni. Obecne wstrząsy były najsilniejsze od 70 lat.

Koszty rekonstrukcji obliczane są na ok. 1,44 mld dolarów.

d2o5kzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o5kzd
Więcej tematów