Nowa wystawa na Wawelu
W minionym roku zbiory artystyczne zamku na Wawelu wzbogaciły się o 36 muzealiów z zakresu malarstwa i rzemiosła artystycznego, zakupionych, darowanych lub zdeponowanych w wawelskim muzeum. Już niebawem zobaczymy je wszystkie na nowej wystawie.
Zwykle najbardziej oczekiwanymi i poszukiwanymi przez wawelskie muzeum, są zabytki "królewskie" związane z polskimi władcami i ich dworem. W ubiegłym roku zakupiono dwa portrety monarsze - Stefana Batorego (z lat 1589-1598), związany z Marcinem Koberem oraz ciekawy pod względem ikonograficznym wizerunek Władysława IV Wazy (zapewne z lat 1646-1650), wykonany około połowy XVII w. według Pietera Danckersa de Rij.
Na wystawie znajdzie się również pochodzący z kolekcji Sapiehów z Krasiczyna portret Jadwigi z Zamoyskich Sapieżyny, namalowany w roku 1882 przez Leopolda Horowitza (1838-1917). Obraz był prezentowany na paryskim Salonie w roku 1889, gdzie został nagrodzony wielkim złotym medalem. Jest to pendant portretu Leona Sapiehy, zakupionego przez Zamek w roku 2009, pędzla tegoż artysty.
Wawelską kolekcję złotnictwa wzbogaciło kilka zabytków o zróżnicowanych walorach artystycznych i historycznych. W tym zespole najcenniejszy jest, wyjątkowo rzadki, późnogotycki kubek. Jest on jednym z zaledwie kilku zachowanych średniowiecznych świeckich naczyń niewątpliwie związanych z Polską.
Zbiór barokowych sreber, będący jednym z najcenniejszych i największych w Polsce, poszerzono o kolejne przykłady cennych wyrobów z Augsburga i Gdańska. Na specjalną uwagę zasługują dwa gdańskie półmiski z serwisu rodziny Grabowskich, z których jeden jest dziełem Johanna Gottfrieda Schlaubitza z lat 1752-1764, augsburska solniczka, z warsztatu Johanna Leonarda Allmanna z lat 1765-1767 oraz gdańska plakietka z roku 1767.
Wyjątkowym zabytkiem jest pochodząca z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego miniatura Orderu Orła Białego, która jest jednym z zaledwie dziewięciu znanych okazów tego najwyższego polskiego odznaczenia z okresu staropolskiego.
Zbiór ceramiki XVIII-wiecznej zyskał niezwykle rzadki w kolekcjach i na rynku antykwarycznym porcelanowy półmisek miśnieński z serwisu bpa Adama Stanisława Grabowskiego, wykonany po roku 1740.
Unikatowym nabytkiem jest XVIII-wieczna strzelba skałkowa, z zamkiem typu rewolwerowego. Jest ona sygnowanym dziełem Andrzeja Żukiewskiego – czynnego w Podhorcach rusznikarza i najprawdopdobniej pochodzi z tamtejszej, rozproszonej zbrojowni Sanguszków w Podhorcach.
Wawelski zbiór pasów kontuszowych powiększył się o kolejny, piękny przykład jedwabnego pasa pochodzącego z 2 połowy XIX wieku.
Do Działu metali dołączyło kilka naczyń o różnych funkcjach, m.in. dwie piękne chłodziarki do wina, z XVII w. i z lat 1720-1740, oraz misa do ablucji, datowana na koniec wieku XVII-początek XVIII.
Wyjątkowym wydarzeniem zasługującym na wyróżnienie jest zakup Biblioteki Sapiehów z Krasiczyna możliwy dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Temu cennemu księgozbiorowi była poświęcona osobna wystawa zaplanowana w I poł. roku 2014.
Wystawę będzie można oglądać od 15 lipca do 30 sierpnia 2014 roku.