Nowa świętokrzyska układanka
Plan przejęcia kontroli nad Hutą Ostrowiec
przez miejscowy układ towarzysko-biznesowy istniał co najmniej od
końca 2001 r. Główne role w jego realizacji odegrali prezydent
Ostrowca Jan Szostak oraz Tomasz Ćwierz - biznesmen związany z
branżą hutniczą - pisze "Rzeczpospolita".
Dziennik dodaje, że w próbie uwłaszczenia się na cudzym majątku pomógł im lokalny wymiar sprawiedliwości, związkowcy oraz politycy SLD.
Bankructwo ostrowieckiej huty sąd ogłosił 5 lipca 2002 r. Stało się to w niezwykłych okolicznościach, zaledwie dzień po złożeniu przez zarząd spółki wniosku o upadłość.
Tydzień przed upadłością huty w aktach Krajowego Rejestru Sądowego pojawiła się nowa spółka Zakłady Ostrowieckie Huta Ostrowiec (ZOHO). Jej jedynym akcjonariuszem było Stowarzyszenie Piłki Nożnej KSZO, której prezesem był Jan Szostak, prezydent Ostrowca. ZOHO 18 lipca zostało dzierżawcą majątku po upadłej hucie. Szefem spółki został Tomasz Ćwierz, który wcześniej jako prezes Huty Ostrowiec złożył wniosek o jej upadłość. Przez rok firma Ćwierza korzystała z tego, co pozostało po upadłym zakładzie, płacąc jedynie ok.600 tys. zł miesięcznej dzierżawy.
Według informacji "Rz" w przejęciu przez miejscowa elitę kontroli nad hutą pomagali czołowi politycy SLD. Dobrym znajomym Jana Szostaka jest niejaki Stanisław Bobkiewicz, członek władz Polskiego Związku Piłki Nożnej. O Bobkiewiczu mieszkańcy Ostrowca mówią, że jest w doskonałych stosunkach z Oleksym i Jaskiernią.
"Oleksy i Jaskiernia mają wobec niego wielki dług wdzięczności" -mówi znajomy Bobkiewicza. "Często się spotykają. I jeśli Bobkiewicz o coś ich prosi, nigdy nie odmawiają".
"To Bobkiewicz poznał Szostaka z prominentnymi działaczami SLD. I to dzięki Bobkiewiczowi Jaskiernia i Oleksy pomagali miastu przejąć hutę".
Według dziennikarzy "Rz" Andrzeja Michalskiego i Jacka Krzemińskiego, w ostatnich tygodniach doszło do rozłamu w towarzysko-biznesowej grupie z Ostrowca. Spółka ZOHO przegrała przetarg na kupno upadłego zakładu. W jej obronie na ulice wyszli pracownicy huty. Tomasz Ćwierz i Jan Szostak wymieniają oskarżenia o to, który z nich wyrządził większą szkodę hucie. Padają także podejrzenia o próby ustawiania przetargu. Wszystko to się dzieje dokładnie rok po tym, gdy obaj panowie wspólnie rozpoczęli próbę uwłaszczania się na cudzym majątku.