ŚwiatNowa rezolucja ws.Iraku

Nowa rezolucja ws.Iraku

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zamierzają w poniedziałek przedstawić Radzie Bezpieczeństwa ONZ oczekiwany od dawna projekt nowej rezolucji w sprawie Iraku.

Jak ujawnił cytowany przez agencję Associated Press urzędnik administracji USA, jeszcze w poniedziałek projekt dokumentu zostanie przedyskutowany - przy drzwiach zamkniętych - na forum RB ONZ.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa odbędzie się rano w poniedziałek (czasu nowojorskiego - po południu naszego czasu), na kilka godzin przed oczekiwanym z zainteresowaniem na całym świecie wystąpieniem prezydenta USA, George'a W.Busha, w którym przedstawić ma on m.in. ocenę sytuacji w Iraku.

Projekt nowej rezolucji RB ONZ dotyczyć ma mechanizmów przekazania władzy Irakijczykom przez USA i Wielką Brytanię, roli sił wielonarodowych po 30 czerwca (terminie przekazania władzy Irakijczykom) oraz roli samych Narodów Zjednoczonych w stabilizowaniu sytuacji w Iraku. Centralną kwestią pozostawać będzie zakres uprawnień nowego tymczasowego rządu irackiego oraz kwestia, jak długo siły okupacyjne pozostaną w tym kraju. Według źródeł nowojorskich, większość członków Rady opowiada się za pełną niezawisłością Iraku; stąd też kontrowersje wzbudziła wypowiedź zastępcy sekretarza stanu USA, Marca Grossmana, iż nowy iracki rząd winien dysponować ograniczonymi uprawnieniami. Później sam Colin Powell zdementował opinię swego zastępcy, mówiąc, iż irakijczycy winni zyskać pełną władzę w swym kraju.

Francja i Niemcy zabiegają o to, by w tekście nowej rezolucji został określony konkretny termin wycofania obcych sił z Iraku. USA chcą ogólnego stwierdzenia, iż siły te pozostaną tak długo, jak długo będą potrzebne i rząd w Bagdadzie nie zażąda ich wyjazdu.

W rezolucji ma także zostać poruszona kluczowa kwestia irackich dochodów z eksportu ropy naftowej oraz sprawy, związane z funkcjonowaniem gospodarki tego kraju. ONZ chce by sam Irak kontrolował dochody z eksportu swej ropy - obecnie wpływają one na konto funduszu, pozostającego pod kontrolą USA i Wielkiej Brytanii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)