Nowa publikacja polsko-brytyjskiej komisji historyków
Ze źródeł polskich pochodziło 44% raportów wywiadowczych, które otrzymywali Brytyjczycy w czasie II wojny światowej z terenów okupowanych przez Niemcy - wynika z brytyjskich dokumentów, do których dotarła polsko-brytyjska komisja historyków.
14.06.2006 | aktual.: 14.06.2006 04:32
W ambasadzie RP w Londynie uroczyście zaprezentowano drugi tom obszernego opracowania na temat współpracy obu krajów. Jego druk dofinansował Komitet Badań Naukowych i kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja jest uzupełnieniem pierwszego tomu, który w zeszłym roku w brytyjskim Foreign Office przedstawili ministrowie Adam Rotfeld i Jack Straw. Na drugi tom składają się 133 dokumenty z 11 archiwów brytyjskich państwowych, polskich emigracyjnych, polskich państwowych i amerykańskich.
Według profesora Jana Ciechanowskiego, który uczestniczył w pracach komisji, najważniejszym dokumentem zawartym w dwujęzycznej publikacji Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych jest raport oficera brytyjskiego wywiadu (Secret Intelligence Service - SIS lub MI6) Wilfreda Dunderdale'a, który w czasie wojny kontaktował się z drugim biurem (tzw. dwójką) Polskiego Sztabu Generalnego w Londynie.
W raporcie przygotowanym dla Winstona Churchilla z datą 9 maja 1945 roku Dunderdale wymienia osiągnięcia polskiego wywiadu i ujawnia, w jak dużym stopniu jego doniesienia były dla Brytyjczyków ważnym źródłem informacji. Zauważa m.in, że wywiad polski w dużym stopniu przyczynił się do planowania i wykonania inwazji na Normandię 6 czerwca 1944 roku.
Z inicjatywą poszukiwania śladów działalności polskiego wywiadu w archiwach brytyjskich wystąpił Jan Nowak Jeziorański, któremu dedykowany jest drugi tom.