ycipk-1i8x8e
ycipk-1i8x8e

Nowa galeria sztuki w Pałacu Buckingham

Królowa zwiedza wystawę (PAP/EPA/Fiona Hanson)
Królowa Elżbieta II uroczyście otwarła we wtorek nową galerię sztuki w Pałacu Buckingham wybudowaną za 20 mln funtów. Galeria to najważniejszy dodatek do zabudowy Pałacu od 150 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-1i8x8e

W porównaniu z poprzednią galerią, która mieściła się w tym samym miejscu, powierzchnia wystawowa w nowej jest trzy i pół razy większa. Nowy jest także front budynku z 10 kolumnami, którego sklepienie wieńczy rzeźba wystylizowana na kwitnący bluszcz. W podziemiach umieszczono siedem kiosków multimedialnych.

Na pierwszą wystawę, której motywem jest złoty jubileusz brytyjskiej monarchini, złożyło się 450 obiektów ze zbiorów królewskich, w tym kontrowersyjny portret Elżbiety II pędzla Luciana Freuda. Oprócz obrazów są rysunki, akwarele, rzeźby, zbroje, biżuteria, ceramika, księgi i manuskrypty oraz antyczne meble.

Do najcenniejszych obrazów wystawionych na widok publiczny należy "Noli me tangere" Hansa Holbeina Młodszego i konny portret Karola I (1600-49) Van Dyck'a.

ycipk-1i8x8e

Budowę galerii sfinansowano ze sprzedaży biletów turystom odwiedzającym Pałac Buckinghamu, Zamek w Windsorze i Pałac Holyroodhouse w Edynburgu. Innym źródłem dochodów będzie sprzedaż pamiątek i reprodukcji w nowej galerii.

Królewska kolekcja, odzwierciedlająca osobisty smak brytyjskich monarchów podczas minionych 500 lat, uważana jest za jeden z najlepszych zbiorów sztuki w świecie. Formalnie ich właścicielem jest naród, a monarcha tylko sprawuje nad nimi pieczę. (an)

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1i8x8e

ycipk-1i8x8e
ycipk-1i8x8e