Trwa ładowanie...
d43ec8z
08-08-2014 09:42

Nowa fontanna w historycznym centrum Gdańska

Na gdańskim placu Jana Heweliusza, tuż przy zbudowanym przez Krzyżaków Wielkim Młynie, uruchomiona zostanie nowa fontanna. Wodotrysk ma upamiętniać duże projekty związane z gospodarką wodną i kanalizacyjną prowadzone w mieście przed wiekami i obecnie.

Share
d43ec8z

Fontannę zbudowano z inicjatywy władz miasta i miejskiej spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Budowa obiektu trwała od kwietnia do końca lipca tego roku. Na piątkowy wieczór zaplanowano uroczystą inaugurację wodotrysku, którą uatrakcyjnić mają występy artystów z Sopockiego Teatru Tańca i Kolektywu Artystycznego SIEdzieje.

Nową gdańską fontannę tworzy płytka prostokątna niecka wyłożona kamiennymi płytami, w których umieszczono liczne - tryskające wodą ku górze, dysze. Wewnątrz niecki zamontowano cztery elementy pionowe ustawione równolegle względem siebie: kamienną ścianę, na której szczycie rozlokowano wyloty wody oraz trzy obręcze o średnicy około 190 cm naszpikowane dyszami strzelającymi wodą w różnych kierunkach.

Fontanna zaprojektowana została przez gdańskiego architekta Rolanda Kwaśnego, który wygrał konkurs na wodotrysk upamiętniający duże inwestycje wodne i kanalizacyjne prowadzone w Gdańsku. Metalowe obręcze będące częścią obiektu nawiązują do współczesnych inwestycji wodociągowych, a ściana z której szczytu tryska woda, ma przypominać kaskady na Kanale Raduni zbudowanym w połowie XIV wieku przez Krzyżaków m.in. po to, by napędzać koła Wielkiego Młyna.

Sterowany elektronicznie wodotrysk został wyposażony w system wielokolorowych świateł, który - w połączeniu z systemem sterowania wodą, pozwoli urządzać na wodotrysku różnorodne pokazy.

d43ec8z

Jak poinformowała Anna Leszczyńska z Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, fontanna będzie czynna od godz. 8 do 24. Każdego dnia około godz. 21.30 zaplanowano specjalne 15-minutowe wodne show.

Całkowity koszt budowy fontanny, wraz z pracami projektowymi i badaniami archeologicznymi, wyniósł około 2,8 mln zł.

Fontanna przy Wielkim Młynie będzie dziewiątym gdańskim wodotryskiem, a czwartym (obok Fontanny Neptuna, Fontanny Czterech Kwartałów i wodotrysku na skwerze przy ul. Szerokiej) ulokowanym w historycznym centrum Gdańska.

W 2005 roku spółka GIWK rozpoczęła realizację dwuetapowego programu inwestycyjnego pn. "Gdański projekt wodnościekowy". W ramach pierwszej części zbudowano nowe i zmodernizowano istniejące stacje uzdatniania i studnie głębinowe. Powstały także nowe magistrale wodociągowe i rozbudowano oczyszczalnię ścieków Gdańsk-Wschód. Projekt ten wart w sumie 215 mln euro, z czego 91 mln pochodziło z UE, został ukończony z końcem 2011 r.

Z kolei druga część projektu szacowanego na 293 mln zł, z czego ponad 164 mln zł pochodzi z UE, realizowana jest od 2007 r., a jej zakończenie przewidywane jest na 2015 rok. W ramach tej części projektu zaplanowano m.in. budowę sieci wodociągowej na potrzeby stadionu PGE Arena Gdańsk i Wyspy Sobieszewskiej oraz sieci kanalizacji w dzielnicach Osowa, Maćkowy i Smęgorzyno.

d43ec8z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43ec8z
Więcej tematów