PolskaNowa ekspozycja Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego

Nowa ekspozycja Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego


Nową ekspozycję stałą otwarto w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wzbogaciły ją nowe eksponaty, a aranżacja wnętrz oddaje klimat epoki, w której żył pisarz. Wystawa powstała w związku z obchodzonym w Świętokrzyskiem Rokiem Żeromskiego.

Nowa ekspozycja Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Polak

22.12.2004 16:00

Muzeum urządzono według zasad współczesnego muzealnictwa, aby przedmioty realne osadzać w tle epoki i tym samym działać na wyobraźnię odbiorcy. Tworząc ekspozycję, staraliśmy się działać w oparciu o teksty pisarza opisujące dom, stancję, szkołę, rodzinę. Mamy nadzieję, że dzięki nowej wystawie muzeum, które do tej pory gościło 10 tys. zwiedzających rocznie, przyciągnie jeszcze więcej osób - powiedziała kierowniczka placówki Anna Myślińska.

W tym celu do nowej ekspozycji wprowadzono obiekty sztuki tworzące tło epoki, przedmioty kultury materialnej, opracowane nowoczesną techniką fotograficzną materiały źródłowe, rękopisy utworów i listów pisarza oraz eksponaty z planu filmowego "Syzyfowych prac".

Klimat domu rodzinnego pisarza oddają meble, rycina z portretem Kościuszki, fotografie, w tym zdjęcie rodziców Żeromskiego, szable, przedmioty rzemiosła artystycznego. Znajduje się tu też najcenniejszy - według Myślińskiej - eksponat czyli belka z dworu rodzinnego autora "Przedwiośnia" w Ciekotach.

W części poświęconej nauce w szkole zwiedzający zobaczą m.in. mundur uczniowski, tablice, ławki i katedrę nauczyciela, zegar szkolny, dzwonek, dyscyplinę, teczki, liczydło, pióra i kałamarze. Stancję ucznia wyposażono m.in. w łóżko, wiklinową półkę, książki, świecznik i ceramiczne naczynia do mycia.

Na wystawie znajdują się także dwa portrety pisarza z ok. 1925 r., brzytwa podarowana mu przez ojca, płyta z nagraniem głosu Żeromskiego z 1924 r., liczne reprinty jego listów i rękopisów. Ekspozycję uzupełniają fotografie ukochanej przez pisarza Ziemi Świętokrzyskiej.

Aby podkreślić wkład kieleckiego gimnazjum w rozwój literatury polskiej, wystawę wzbogacono o olejne portrety jej sławnych absolwentów: Żeromskiego, Adolfa Dygasińskiego, Bolesława Prusa i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Odnowienie budynku i ekspozycji muzeum to najważniejszy element obchodów Roku Żeromskiego. W tym roku przypada 140 rocznica urodzin pisarza, a w 2005 - 80. rocznica jego śmierci. Z tego powodu w Świętokrzyskiem przez dwa lata obchodzony jest Rok Żeromskiego.

Podczas remontu kapitalnego pomieszczeń wymieniono instalację elektryczną, zmodernizowano sieć wodną, zamontowano instalację przeciwwłamaniową i przeciwpożarową. Remont i nową ekspozycję zrealizowano dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego, Miasta Kielce i Ministerstwa Kultury.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, powstało w 1964 roku w stulecie urodzin pisarza. Ekspozycję otwarto w części gmachu seminarium duchownego, ufundowanego w latach 1724-1727 przez biskupa Konstantego Felicjana Szaniawskiego, późniejszej siedzibie Gimnazjum Rządowego w Kielcach, do którego w latach 1874-1886 uczęszczał Żeromski.

Stefan Żeromski urodził się w 1864 r. we wsi Strawczyn w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Nauki elementarne pobierał w szkole wiejskiej w Psarach, w 1874 wstąpił do gimnazjum w Kielcach. Zmarł w 1925 r. w Warszawie. Jest autorem m.in. "Syzyfowych prac", "Ludzi bezdomnych", "Przedwiośnia", "Siłaczki".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)