Trwa ładowanie...
d1fm9dp

Nowa edycja dokumentów Vaticanum II

Arcybisku Henryk Muszyński prezentuje nowe wydanie dokumentów Soboru Watykańskiego II (PAP/Piotr Rybarczyk)
Nowe tłumaczenie dokumentów Soboru Watykańskiego II nie tylko lepiej oddaje ducha soboru, ale także uwzględnia odnowę, która dokonała się w Kościele pod jego wpływem - uważa metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński.

d1fm9dp
d1fm9dp

Jego zdaniem, wydane przez Pallotinum nowe tłumaczenie dokumentów soborowych będzie wkładem Kościoła w Polsce w uczczenie zbliżającej się (11 października tego roku - PAP) 40. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II.

Prezentacja nowego tłumaczenia dokumentów odbyła się w środę podczas konferencji prasowej w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski.

Pierwsze tłumaczenie było prawie tłumaczeniem bezpośrednim po zakończeniu obrad soboru i robionym w pośpiechu, co z całą pewnością nie pozwoliło ująć głębokiego przesłania tego soboru. Stąd też trzeba było dokonać nowego tłumaczenia, które jest bardziej zrozumiałe dla współczesnego człowieka oraz uwzględnia rozwój nauk teologicznych, a także odnowę, która dokonała się w Kościele pod wpływem Soboru Watykańskiego II - powiedział podczas prezentacji abp Muszyński, który jest przewodniczącym Komisji Nauki Wiary Episkopatu Polski.

Według arcybiskupa Muszyńskiego, pierwsze tłumaczenie dokumentów Soboru Watykańskiego II było "nieco archaiczne i "nieco hieratyczne" (namaszczone). Podkreślił jednocześnie, że założeniem nowego tłumaczenia dokumentów soborowych jest to, żeby były zrozumiałe dla współczesnego człowieka, także dla młodego pokolenia.

d1fm9dp

Abp Muszyński dodał, że dokumenty te są wizją Kościoła w XX i XXI wieku oraz w wiekach następnych. Dlatego postanowienia Soboru Watykańskiego II będą urzeczywistniane przez całe nasze życie - podkreślił.

Na pytanie dziennikarzy, czy w nowym tłumaczeniu dokumentów soborowych są uwzględnione aspekty społeczne, z którymi boryka się współczesny świat, abp Muszyński stwierdził, że cała konstytucja o obecności Kościoła w świecie współczesnym służy temu zadaniu i powinna być ustawicznie od nowa odczytywana w kontekście nowych wyzwań, przed którymi stoi Kościół i każdy z nas.

Według abp. Muszyńskiego, wyzwania, które stoją przed Kościołem, to m.in. zobojętnienie religijne, laicyzm i materializm praktyczny. (aka)

d1fm9dp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fm9dp
Więcej tematów