Trwa ładowanie...

Nowa definicja "małżeństwa". Precedensowy wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej narzucił definicję "małżonków" obejmującą osoby tej samej płci - poinformował na Twitterze prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski. Według niego wyrok stanowi przekroczenie kompetencji Unii Europejskiej oraz uderza w porządek konstytucyjny Polski.

Nowa definicja "małżeństwa". Precedensowy wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii EuropejskiejŹródło: East News
d3gys0u
d3gys0u

Relu Adrian Coman, obywatel rumuński, i Robert Clabourn Hamilton, obywatel amerykański, którzy w 2010 roku zawarli w Brukseli związek małżeński, postanowili zamieszkać w Rumunii. Władze odmówiły Hamiltonowi zezwolenia na pobyt dłuższy niż 3 miesiące. Uznano bowiem, że nie może on zostać uznany za małżonka, bo Rumunia nie uznaje małżeństw jednopłciowych.

Trybunał Konstytucyjny Rumunii zwrócił się w tej srawie do Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zapytano, czy państwa członkowskie Unii Europejskiej, które uznają tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, są zobowiązane do zrównania w prawach z małżeństwem tzw. małżeństw osób tej samej płci zawartych w innym państwie UE.

We wtorek zapadł wyrok w tej sprawie. "Przed chwilą Trybunał Sprawiedliwości UE narzucił definicję 'małżonków' obejmującą osoby tej samej płci" - napisał prezes Ordo IuriS Jerzy Kwaśniewski na swoim profilu na Twitterze. "To wprost sprzeczne z polską konstytucją" - komentuje.

W toku postepowania Instytut Ordo Iuris przedstawił Trybunałowi Sprawiedliwości UE ekspertyzę, wskazując na konieczność utrzymania kompetencji krajowych w zakresie prawa rodzinnego. "Wyrok na razie nie wpłynie na prawo krajowe. Ale z czasem może stać się podstawą do rozstrzygnięć w sprawie relacji majątkowych pomiędzy osobami tej samej płci zawierającymi "małżeństwo" poza Polską" - uważa Kwaśniewski.

d3gys0u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gys0u
Więcej tematów