Trwa ładowanie...
d2u3m30

Nowa definicja "małżeństwa". Precedensowy wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej narzucił definicję "małżonków" obejmującą osoby tej samej płci - poinformował na Twitterze prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski. Według niego wyrok stanowi przekroczenie kompetencji Unii Europejskiej oraz uderza w porządek konstytucyjny Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyrok na razie nie wpłynie na prawo krajowe
Wyrok na razie nie wpłynie na prawo krajowe (East News)
d2u3m30

Relu Adrian Coman, obywatel rumuński, i Robert Clabourn Hamilton, obywatel amerykański, którzy w 2010 roku zawarli w Brukseli związek małżeński, postanowili zamieszkać w Rumunii. Władze odmówiły Hamiltonowi zezwolenia na pobyt dłuższy niż 3 miesiące. Uznano bowiem, że nie może on zostać uznany za małżonka, bo Rumunia nie uznaje małżeństw jednopłciowych.

Trybunał Konstytucyjny Rumunii zwrócił się w tej srawie do Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zapytano, czy państwa członkowskie Unii Europejskiej, które uznają tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, są zobowiązane do zrównania w prawach z małżeństwem tzw. małżeństw osób tej samej płci zawartych w innym państwie UE.

We wtorek zapadł wyrok w tej sprawie. "Przed chwilą Trybunał Sprawiedliwości UE narzucił definicję 'małżonków' obejmującą osoby tej samej płci" - napisał prezes Ordo IuriS Jerzy Kwaśniewski na swoim profilu na Twitterze. "To wprost sprzeczne z polską konstytucją" - komentuje.

d2u3m30

W toku postepowania Instytut Ordo Iuris przedstawił Trybunałowi Sprawiedliwości UE ekspertyzę, wskazując na konieczność utrzymania kompetencji krajowych w zakresie prawa rodzinnego. "Wyrok na razie nie wpłynie na prawo krajowe. Ale z czasem może stać się podstawą do rozstrzygnięć w sprawie relacji majątkowych pomiędzy osobami tej samej płci zawierającymi "małżeństwo" poza Polską" - uważa Kwaśniewski.

d2u3m30

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d2u3m30

d2u3m30
Więcej tematów