Trwa ładowanie...
d2yh70f
06-08-2006 11:35

Nowa atrakcja turystyczna Przemyśla

Pojawiła się szansa na uruchomienie i
udostępnienie turystom unikatowych śladów kultury romańskiej w
podziemiach XIV-wiecznej bazyliki archikatedralnej w Przemyślu -
poinformował Witold Wołczyk z kancelarii prezydenta tego miasta.

d2yh70f
d2yh70f

Podczas wieloletnich badań, zakończonych w 1998 r., w podziemiach tej zabytkowej bazyliki dokonano sensacyjnego odkrycia, odsłaniając mury świątyni powstałej jeszcze w czasach Mieszka I. Nieco wcześniej natrafiono tam także na XI-wieczną rotundę pod wezwaniem św. Mikołaja. Zdaniem badaczy, udało się odkryć prawdziwe perły architektury romańskiej, których zwiedzanie mogłoby stać się prawdziwą atrakcją turystyczną.

Tym bardziej że rotunda okazała się najdalej wysuniętą na wschód świątynią obrządku łacińskiego monarchii wczesnopiastowskiej. Ponadto rezultaty badań rzuciły nowe światło na dzieje chrystianizacji w tej części Europy. Cenny relikt dziedzictwa kulturowego został ujęty w rządowym programie ochrony zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Stwarza to możliwość finansowania przez państwo w 50 procentach całego przedsięwzięcia.

Aby tak się stało, trzeba znaleźć pozostałe 50%. Wstępnie oblicza się, że koszt tej inwestycji, to około 150 tys. zł. Przemyska parafia archikatedralna, która prowadzi obecnie szereg prac remontowo-konserwatorskich w swej zabytkowej bazylice, nie dysponuje jednak taką kwotą. Wystąpiła zatem do władz samorządowych Przemyśla z prośbą o dofinansowanie, ale w kasie miejskiej także brakuje pieniędzy.

Pojawiła się natomiast możliwość pozyskania środków z Unii Europejskiej. Będziemy wspierać starania parafii w ich uzyskaniu, gdyż nam też bardzo zależy na uruchomieniu tego zespołu zabytków, który wspaniale promowałby Przemyśl - powiedział Wołczyk.

d2yh70f

O udostępnienie zwiedzającym podziemi archikatedry zabiega też wojewódzki podkarpacki konserwator zabytków Mariusz Czuba. Jest już gotowy projekt i dokumentacja podziemi przemyskiej bazyliki archikatedralnej. Jeśli uda się pozyskać połowę środków na uruchomienie tam podziemnej trasy turystycznej, to pozostałą kwotę przekaże Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilka źródeł finansowania tej inwestycji powinno zapewnić rychłe otwarcie rezerwatu kultury romańskiej - zaznaczył Czuba.

d2yh70f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yh70f
Więcej tematów