Norymberga: muzeum nazistowskiej propagandy
Ośrodek dokumentacji i badań metod nazistowskiej propagandy otworzono w niedzielę w Norymberdze, miejscu zjazdów hitlerowskiej NSDAP w czasach Trzeciej Rzeszy.
04.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Placówkę otworzył prezydent Niemiec Johannes Rau. Mieści się ona w jednym ze skrzydeł Hali Kongresowej na 50 tys. osób, zbudowanej przez hitlerowców na wzór rzymskiego Koloseum. Obok placówki oświatowej, której zadaniem jest badanie nazistowskiej przeszłości i informowanie o niej, w ośrodku znajduje się wystawa "Fascynacja i przemoc".
To miejsce pozwala nam zajrzeć za kulisy propagandowej machiny nazistów, w której architektura odgrywała rolę kluczową - powiedział Rau. Masowe rytuały nazistów zastępowały udział społeczeństwa we władzy. Były jedynie ornamentem dla kultu wodza - dodał.
Nawiązując do opinii iż szczególną cechą ekspozycji jest to, że przypomina ona o katach, a nie o ofiarach, Rau powiedział: Takie rozróżnienie jest niewłaściwe, ponieważ nie istnieją ofiary bez katów. Przypominając o katach oddajemy hołd ofiarom. Prezydent przypomniał, że przy wznoszeniu obiektów zginęło wielu robotników przymusowych.
Norymberga była w średniowieczu miejscem zwoływanych przez cesarza zgromadzeń. Po dojściu do władzy w 1933 r., Hitler ogłosił Norymbergę - silny ośrodek ruchu nazistowskiego - "miastem zjazdów NSDAP". W latach 1933 - 1938 odbywały się tu zjazdy hitlerowskiej partii, w których uczestniczyło co roku ok. milion jej członków i sympatyków nazizmu.
Trwające przez tydzień spektakle odbywały się na obejmującym 11 km kw terenie, którego głównymi obiektami były - oprócz Hali Kongresowej - Pole Zeppelina dla 250 tys. osób oraz szeroka na 60 m dwukilometrowa aleja jako miejsce defilad hitlerowskich formacji. (aka)