Trwa ładowanie...

Norwegia zwiększa pobór do wojska. Szkoli się nawet księżniczka

Rząd Norwegii zapowiedział zwiększenie powszechnego poboru do wojska o 50 proc. Kraj potrzebuje większej liczby obywateli z odpowiednimi umiejętnościami- podkreślił tamtejszy minister obrony. Obowiązkowe roczne szkolenie odbywa obecnie 20-letnia norweska księżniczka Ingrid Aleksandra.

Rząd Norwegii zapowiedział zwiększenie powszechnego poboru do wojska o 50 proc.Rząd Norwegii zapowiedział zwiększenie powszechnego poboru do wojska o 50 proc.Źródło: Getty Images, fot: © 2023 Bloomberg Finance LP
d1uoo3w
d1uoo3w

Władze Norwegii poinformowały we wtorek o planach zwiększenia liczby rekrutów do wojska o połowę - podaje PAP. Obecnie pobór obejmuje 9 tysięcy osób, ale ma wzrosnąć do 13,6 tysiąca.

Minister obrony Norwegii, Bjorn Arild Gram, podkreślił znaczenie tej decyzji, wskazując na konieczność posiadania odpowiedniej liczby ludzi z odpowiednimi umiejętnościami w odpowiednim czasie. Jego słowa odnosiły się do obecnej sytuacji na Ukrainie, gdzie Rosja prowadzi pełnowymiarową inwazję.

Plan zwiększenia liczby poborowych został ogłoszony w płożonej na wschodzie kraju bazie wojskowej Terningmoen. Obecnie rocznie szkoli się tam 300 rekrutów, ale przewiduje się, że liczba ta wzrośnie do 1,8 tysiąca. Minister finansów Trygve Slagsvold Vedum zapewnił, że do realizacji tego planu wykorzystane zostaną nie tylko istniejące budynki. Planowane są również inwestycje w nowe obiekty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Horror w Finlandii. Strzelanina w podstawówce

Długoterminowy plan Norwegii

Premier Jonas Gahr Store ma w najbliższy piątek przedstawić długoterminowy plan inwestycji w obronność, który obejmie okres 12 lat. Szef rządu już w połowie marca zapowiedział, że już w bieżącym roku na wojsko zostanie przeznaczonych 2 procent PKB. To znacznie wcześniej, niż pierwotnie planował rząd w Oslo, który zakładał osiągnięcie dwuprocentowego wymogu NATO do 2026 roku.

Wśród tych, którzy obecnie odbywają służbę wojskową, jest księżniczka Ingrid Aleksandra. Druga w kolejce do norweskiego tronu po swoim ojcu Haakonie. Księżniczka służy w batalionie inżynieryjnym na północy Norwegii, na takich samych zasadach jak inni poborowi.

Źródło: PAP

d1uoo3w

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1uoo3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uoo3w
Więcej tematów