Trwa ładowanie...
d23l1eq

Norman Davies został Honorowym Obywatelem Wrocławia

Norman Davies (po lewej) otrzymuje symboliczny klucz od bram Wrocławia z rąk prezydenta Stanisława Huskowskiego (PAP/Adam Hawałej) Normanowi Daviesowi, wybitnemu historykowi wręczono w poniedziałek dyplom Honorowego Obywatela Wrocławia. Wydarzenie miało miejsce podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej z okazji Święta Wrocławia.
Share
d23l1eq

Wyróżnienie "Civitate Wratislaviensi Donatus" nadawane jest przez Radę Miejską Wrocławia osobom szczególnie zasłużonym dla miasta.

Norman Davies niewątpliwie zasłużył na to wyróżnienie. Przyznano je za całokształt działalności tego wybitnego historyka a w szczególności za jego ostatnią książkę "Mikrokosmos" o historii Wrocławia - powiedziała Grażyna Tomaszewska, przewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia.

Prezydent Wrocławia, Stanisław Huskowski wręczył Normanowi Daviesowi dyplom i klucze do bram miasta. To dla mnie ogromne wyróżnienie i przyjmuję je z dumą. Odwiedzam Wrocław od 1969 roku i bardzo się cieszę, że miasto tak się zmienia. Szczególny postęp nastąpił zwłaszcza w ostatnich latach - mówił Davies.

d23l1eq

Dziękując za nagrodę Davies odniósł się do pytania jednego z dziennikarzy o to, czy nie ma wątpliwości przyjmując to wyróżnienie, bowiem wśród Honorowych Obywateli Wrocławia jest m.in. Adolf Hitler, Joseph Goebbels i Władysław Gomułka.

Historyk odparł, że obecnie tytuł ma inny wydźwięk. Gdyby wręczały mi go władze poprzedniej dekady nie przyjąłbym tego wyróżnienia. Poza tym od 1993 roku Honorowymi Obywatelami Wrocławia zostawali wybitni ludzie. Skoro nawet papież Jan Paweł II przyjął ten honor to ja nie mam wątpliwości - mówił Davies.

W poprzednich latach tytuł otrzymali także m.in. Vaclav Havel, Jan Nowak - Jeziorański i Tadeusz Różewicz.

Urodzony w 1939 roku Norman Davies to brytyjski historyk i dziennikarz. Wykładowca uniwersytetów w USA, Kanadzie i Japonii. Jako stypendysta studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest autorem licznych prac, m.in. "Bożego Igrzyska. Historii Polski", "Serce Europy" czy "Mikrokosmosu".(aka)

d23l1eq

Podziel się opinią

Share
d23l1eq
d23l1eq
Więcej tematów