Trwa ładowanie...
28-03-2007 20:10

Norman Davies: Duch Święty spóźnia się przez lustrację

Brytyjski historyk Norman Davies otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas swojego wystąpienia dotyczącego historii Polski, przytaczając słowa Jana Pawła II "niech Duch Święty zstąpi na tę ziemię", odniósł się do obecnej sytuacji w kraju: Duch Święty spóźnia się przez lustrację.

Norman Davies: Duch Święty spóźnia się przez lustracjęŹródło: PAP, fot: Andrzej Wiktor
d3f66ny
d3f66ny

Profesor Norman Davies w swoim wystąpieniu omówił ostatnich 200 lat historii Polski i Uniwersytetu Warszawskiego. Podkreślił znaczenie demokracji i liberalizmu. Jego zdaniem w sferze międzynarodowej liberalizm hamuje działanie mocarstw. Każdemu krajowi wolno promować swoje interesy do chwili gdy nie zaczyna niszczyć swoich sąsiadów, stwierdził Norman Davies. Profesor uważa, że każdy Polak patriota, który kocha niepodległość ojczyzny powinien być liberałem.

Norman Davies odwołał się także do dzieł Jana Pawła II. Zdaniem historyka papież uczynił więcej niż ktokolwiek inny, aby położyć kres sowieckiej hegemonii, a jego myślenie i kultura mówienia powinny być wzorem. Profesor Davies przypomniał, że papież nie nazwał nigdy ani Edwarda Gierka ani generała Jaruzelskiego "łże-elitą". W jego encyklikach nie ma takich słów jak "lumpen-liberał" czy "szambo" tylko proste i pozytywne: Przykro stwierdzić, że Duch Święty trochę się spóźnia, bo On także czeka na lustrację" - powiedział Norman Davis.

Promotor doktoratu profesor Henryk Samsonowicz podkreślił, że Norman Davies jest znakomitym ambasadorem naszego kraju. Jest przecież przybyszem i pisze niejako z zewnątrz Polski, co pozwala za granicą na bardziej uważne śledzenie jego wywodów. Kraj nasz dzięki twórczości profesora uzyskuje wiarygodne świadectwo za granicą.

Profesor Samsonowicz podkreślał wartości literackie dzieł Normana Daviesa. Promotor zwrócił uwagę, że książki te chętnie czytają nie tylko naukowcy. Nie stanowią one suchego zestawu faktów, nie starają się epatować naukową frazeologią, lecz pisane są językiem żywym, zrozumiałym także dla miłośników historii. Dlatego mają tak szeroki oddźwięk, mówił Henryk Samsonowicz.

d3f66ny

Norman Davies znany jest Polakom, bo należy do nielicznych zagranicznych historyków zajmujących się dziejami naszego kraju. Jest autorem między innymi bestsellerowej książki "Powstanie '44", poświęconej Powstaniu Warszawskiemu, historii Polski "Boże igrzysko" oraz książki "Europa".

Brytyjski historyk ma już tytuł doktora honoris causa uniwersytetów: Gdańskiego, Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i Jagiellońskiego. Jest także honorowym obywatelem Krakowa, Lublina i Wrocławia. W 2001 roku dostał nagrodę imienia Andrzeja Drawicza, będącą wyrazem uznania i podziękowania za promowanie osiągnięć Polski. (meg)

Więcej o Normanie Daviesie w serwisie książki.wp.pl

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj