Nominacje dla nowych członków KRRiT
Szef Kancelarii Prezydenta Andrzej Urbański
wręczył wieczorem nominacje dwojgu członkom Krajowej Rady
Radiofonii i Telewizji powołanym przez prezydenta Lecha
Kaczyńskiego. Prezydent powołał do Rady posłankę PiS Elżbietę Kruk
i prawnika Wojciecha Dziomdziorę.
01.02.2006 | aktual.: 01.02.2006 21:25
Urbański podziękował im za podjęcie się tego zadania. Podkreślił, że jest to trudna misja, ale "prezydent Lech Kaczyński wierzy, że członkowie Rady, będący jego reprezentantami, potrafią tę misję spełnić".
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o radiofonii i telewizji, KRRiT ma liczyć pięciu członków. Po dwóch wybierają Sejm i prezydent, jednego - Senat "spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu".
Wojciech Dziomdziora powiedział po uroczystości, że jest przekonany, iż zaskarżenie przez RPO znowelizowanej ustawy o radiofonii i telewizji do Trybunału Konstytucyjnego "nie wpłynie paraliżująco na prace nowej Rady". My jesteśmy prawomocnie powołani i w taki sposób będziemy działać - podkreślił Dziomdziora.
Rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll zaskarżył przepisy do TK pod koniec stycznia. Według Rzecznika, wątpliwości co do jej zgodności z konstytucją budzą: tryb uchwalenia, zawieszenie funkcjonowania organu konstytucyjnego, zapis o ochronie etyki dziennikarskiej, powoływanie przewodniczącego KRRiT przez prezydenta, a także uprzywilejowanie nadawców społecznych.
W opinii Dziomdziory Trybunał Konstytucyjny odrzuci wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie. Myślę, że wniosek Rzecznika będzie przez Trybunał odrzucony, a większość argumentów przedstawionych przez Rzecznika nie znajdzie uznania - powiedział.
Elżbieta Kruk, która również została mianowana przez prezydenta na członka KRRiT powiedziała, że nowa Rada zrobi wszystko, "by nie zawieść zaufania pana prezydenta, ale również zaufania społecznego".
Wszyscy znamy zadania Krajowej Rady - one są jasno określone w konstytucji i ustawie. Tylko wszyscy wiemy z doświadczenia, że problem w Krajowej Radzie polegał na tym, że te zadania nie były realizowane, bądź (były realizowane - przyp. red.) w taki sposób, który nie zadowalał nikogo, a przede wszystkim opinii publicznej - podkreśliła Kruk.
Ten wizerunek Rady będzie zmieniony poprzez nasze działania - dodała.
Na pytanie w jaki sposób nowa Rada zamierza wdrażać zapis o "inicjowaniu i podejmowaniu działań w zakresie ochrony zasad etyki dziennikarskiej" Kruk powiedziała, że "gdyby nie było wątpliwości co do działania na scenie publicznej niektórych dziennikarzy, pewnie by nie było tego tematu".
Prezydent nie ujawnił jeszcze kto będzie przewodniczącym Rady. Jak dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa ze źródeł zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego ma nim zostać Elżbieta Kruk.
Reprezentantami Sejmu w Radzie zostali wspólni kandydaci Samoobrony i LPR: Tomasz Borysiuk i Lech Haydukiewicz. Senat wskazał w poniedziałek proponowanego przez PiS Witolda Kołodziejskiego.
Elżbieta Kruk ma 46 lat, z wykształcenia jest historykiem, obecnie jest posłanką PiS, wchodzi w skład komisji ds. służb specjalnych. Pracowała m.in. w Najwyższej Izbie Kontroli, TVN, Ministerstwie Sprawiedliwości. Posiada aplikację kontrolerską NIK.
Wojciech Dziomdziora ma 31 lat, jest prawnikiem, specjalizuje się w prawie medialnym. Pracował w Ministerstwie Kultury, był współpracownikiem Zespołu Doradców Prezesa Rady Ministrów, brał udział i prowadził negocjacje unijne w sektorze prawa audiowizualnego i prawa autorskiego. Obecnie obsługuje prawnie Grupę ITI.