Trwa ładowanie...
d3bvy9b
17-05-2005 19:35

Nocne czuwanie pod ambasadą Chin

W dziesiątą rocznicę uprowadzenia XI Panczenalmy Tybetu Genduna Czokji Nimy, nazywanego "najmłodszym więźniem politycznym świata", przed ambasadą chińską w Warszawie grupa osób zebrała się na czuwaniu w jego intencji.

d3bvy9b
d3bvy9b

14 maja 1995 roku Dalajlama, duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków, uznał Genduna za swego następcę. Następnego dnia chłopiec i jego rodzice zniknęli z wioski, w której mieszkali. Wskazany przez Dalajlamę chłopiec miał zastąpić zmarłego w 1990 roku w Pekinie drugiego po dalajlamie najwyższego dostojnika w hierarchii lamajskiej, panczenlamę.

Rok później, w maju 1996, Chiny przyznały się do przetrzymywania Genduna "na prośbę jego rodziców", gdyż "groziło mu porwanie przez separatystów i nie był bezpieczny".

Wiele organizacji, w tym Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, poruszało sprawę chłopca i wyrażało zaniepokojenie jego losem. Do tej pory miejsce jego pobytu pozostaje nieznane.

XI Panczenlama Tybetu ma obecnie 16 lat - 25 kwietnia w wielu miastach świata, w tym także w Warszawie, symbolicznie świętowano jego urodziny.

d3bvy9b

Czuwania w intencji Genduna zapowiedziano na wtorek w 21 krajach, m.in. w Australii, Kanadzie, Czechach, Francji, Niemczech, Indiach, Irlandii, Izraelu, Holandii, Szwecji, Wenezueli i Wielkiej Brytanii.

Wojska chińskie wkroczyły do Tybetu w październiku 1950 roku. Dalajlama - duchowy przywódca Tybetu - opuścił Tybet w 1959 r., po krwawym stłumieniu przez armię chińską powstania Tybetańczyków. W 1989 r. Dalajlama został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Wielokrotnie wypowiadał się, że nie zabiega o niepodległość Tybetu, ale opowiada się za szeroką autonomią tej krainy, w ramach terytorium Chin; autonomii, która pozwoliłaby zachować tybetańską tożsamość narodową kulturalną i religijną.

d3bvy9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bvy9b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj