Noclegownie czekają na bezdomnych
W noclegowniach w całym kraju bezdomni i
potrzebujący mogą jeszcze znaleźć miejsce przed zapowiadaną przez
meteorologów kolejną mroźną nocą z soboty na niedzielę. Według
IMiGW, temperatura ma spaść od minus 27 st. na Suwalszczyźnie, do
10 st. mrozu - w Lubuskiem.
W kilku regionach kraju działają bezpłatne całodobowe infolinie - numer 92-87. Niektóre województwa mają własne numery infolinii dla bezdomnych, również organizacje pomagające potrzebującym oczekują na wezwania pod swoimi numerami telefonów.
W Gdańsku bezdomni nie będą mieli problemów ze znalezieniem miejsca w placówkach. W 12 m.in. schroniskach i noclegowniach przebywa obecnie ok. 700 osób, wolnych jest 110 miejsc. Według szacunków, w Gdańsku jest ok. 770 bezdomnych. W tej liczbie znajdują się m.in. osoby przebywające w zakładach karnych.
W olsztyńskim schronisku dla bezdomnych jest już prawie dwa razy więcej osób niż miejsc. Na 104 miejsca w placówce przebywa 170 osób. Ludzie leżą na materacach na podłodze w świetlicy, w korytarzach, ale nikt, kto się do schroniska zgłosi, nie zostanie odesłany. Bezdomni w olsztyńskim schronisku dostają trzy posiłki dziennie, w tym gorącą zupę. Tym, którzy nie chcą przyjść do schroniska i żyją na olsztyńskich dworcach, rozdawana jest herbata i kanapki. W placówce prowadzonej przez Monar w Marwałdzie koło Ostródy znalazło schronienie 150 osób. Wolnych łóżek już nie ma, ale będą organizowane dodatkowe miejsca noclegowe.
W regionie kujawsko-pomorskim nie ma problemów z dostaniem się do noclegowni, dla wszystkich znajdzie się miejsce i ciepła odzież - poinformował w sobotę dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy. Tu sygnały o potrzebie pomocy dla bezdomnych można kierować na infolinię 92-87.
W podlaskich noclegowniach dla bezdomnych jest dużo podopiecznych, ale są wolne miejsca, gdzie w każdej chwili bezdomni mogą uzyskać nocleg i pomoc. Komplet podopiecznych mają np. placówki Caritas w Białymstoku, ale deklarują, że przyjmą każdego bezdomnego na dostawiane łóżka czy materace. W Suwałkach wolne miejsca są w placówce Monaru, wolne są także miejsca w noclegowni w Zambrowie. Zajmujący się bezdomnymi proszą o ciepłą bieliznę dla podopiecznych koce, konserwy.
Mimo, że do woj. lubuskiego nie dotarła jeszcze fala silnych mrozów, podobnych do tej we wschodniej Polsce, wszystkie noclegownie są już pełne; jest w nich ok. 580 miejsc. Na pomoc i dach nad głową może liczyć każdy bezdomny. W razie konieczności będą organizowane prowizoryczne miejsca noclegowe lub bezdomni będą kierowani do innych placówek mogących udzielić im schronienia - punktów parafialnych, internatów i innych instytucji.
W regionie łódzkim działa infolinia 92-87,a każdy, kto zgłosi się do placówek pomocy, zostanie przyjęty. 24 schroniska i 13 noclegownie dla bezdomnych dysponują ponad 1300 miejscami. Wolnych miejsc jest ok. 175. Jest możliwość dostawienia łóżek. Dodatkowych 300 miejsc przygotowano w łódzkich noclegowniach.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej płaci za łódzki autobus dla bezdomnych, w którym codziennie wydaje się ok. 300 posiłków, a ok. 15 osób odwożonych jest nim do schronisk. Strażnicy miejscy rozdają również ulotki zawierające informacje o miejscach noclegowych, miejscach wydawania posiłków i odzieży. Stowarzyszenia prowadzące schroniska apelują o dary dla bezdomnych - bieliznę, kurtki, spodnie i buty.
W Radomiu Straż Miejska i Straż Ochrony Kolei uzgodniły, że pijani, ale niezakłócający porządku bezdomni, mogą przebywać na dworcu PKP. Pijani bezdomni, którzy się awanturują, trafiają do policyjnej izby zatrzymań. Trzeźwi bezdomni mogą zostać odwiezieni do domów dla bezdomnych kobiet i mężczyzn lub noclegowni, gdzie są wolne miejsca. Wszyscy mogą liczyć na gorący posiłek, odzież i pomoc pracownika. Pijani, ale spokojni, trafią na dworzec.
W Świętokrzyskiem jest ok. sto wolnych miejsc w placówkach dla bezdomnych, nawet gdyby zabrakło miejsc, pracownicy socjalni nikomu nie odmówią pomocy. W całym regionie świętokrzyskim jest 650 miejsc dla osób bezdomnych w schroniskach i noclegowniach. Informacje można uzyskać pod numerem 92-87.
W Lublinie również działa infolinia 92-87. W regionie jest 31 schronisk i noclegowni dla bezdomnych. Jest w nich ok. 80 miejsc i dodatkowe 150, gdyby zaszła taka potrzeba. Każdy potrzebujący noclegu otrzyma go, a w razie braku miejsca szuka się go w innym schronisku.
Na Dolnym Śląsku działa infolinia 0-800-166-079. Jest tu 25 schronisk, które dysponują 1510 miejscami oraz 19 noclegowni z 447 miejscami, w których wciąż są wolne miejsca. Ponadto 37 darmowych jadłodajni na terenie województwa wydaje dziennie ok. 9,5 tys. posiłków. Interwencyjne pogotowie dla bezdomnych uruchomiło wrocławskie koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Na infolinii 0-800-292-137 można uzyskać informacje o miejscach noclegowych na terenie Wrocławia.
Na Górnym Śląsku działa infolinia 0-800-245-000, która dysponuje bazą 167 placówek świadczących pomoc bezdomnym i ubogim i jest w stanie znaleźć wolne miejsca w noclegowniach na Śląsku. Większość z nich jest pełna, nie ma jednak niebezpieczeństwa, że szukające tam pomocy osoby bezdomne nie zostaną przyjęte. Gdy nie ma miejsc, obsługa noclegowni szuka ich w innych placówkach lub umożliwia potrzebującym nocleg w prowizorycznych warunkach. Przy takiej pogodzie, jak teraz opiekunowie schronisk tolerują nawet osoby pod wpływem alkoholu.
Na Podkarpaciu nie brakuje miejsc w noclegowniach. Policja patroluje miejsca, w których można znaleźć potrzebujących i osoby pod wpływem alkoholu.