Trwa ładowanie...

Noc spadających gwiazd coraz bliżej. Kiedy, gdzie i jak oglądać perseidy?

Gdzie oglądać Perseidy 2020? Której nocy będą najlepiej widoczne? Sprawdź, kiedy, gdzie i jak oglądać spadające gwiazdy.

Perseidy, noc spadających gwiazdPerseidy, noc spadających gwiazdŹródło: Getty Images, fot: Samuel de Roman
d29jim4
d29jim4

Na to czekają entuzjaści nocnego oglądania nieba i zjawisk, jakie na nich zachodzą. To wielka gratka dla osób, które uwielbiają podziwiać nocne niebo. Setki - a może nawet tysiące - spadających gwiazd, czyli noc perseidów coraz bliżej.

Kiedy noc perseidów?

Na czwartek, 12 sierpnia, przypada maksimum roju meteorów Perseidy. Spadających gwiazd można jednak wypatrywać już wcześniej. W Polsce odbędzie się z tego powodu wiele pikników astronomicznych. Dzięki dobrej pogodzie będzie możliwe w wielu zakątkach naszego kraju, które słyną jako punkty obserwacyjne.

W okresie lata aktywnych jest całkiem sporo rojów meteorów. Perseidy to najintensywniejszy z nich. Spadają grupami, po kilka lub kilkanaście meteorów w czasie kilku minut. Rój znany jest od starożytności.

Perseidy 2021. Noc spadających gwiazd

Perseidy są aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia, ale ich maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Czas w okolicach maksimum Perseidów zwany jest potocznie "nocami spadających gwiazd".

d29jim4

Perseidy widoczne są na całym niebie, jednak najlepiej jest obserwować je na półkuli północnej. Najwięcej widać ich w drugiej połowie nocy i nad ranem.

Perseidy nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia przypada data jego męczeńskiej śmierci.

Perseidy to też inaczej "spadające gwiazdy". Średnio spada ich 60 na godzinę. A w noc 12-13 sierpnia – nawet 100.

Perseidy 2021 - jak oglądać?

To banalnie proste. Do obserwacji nie potrzeba lornetki ani teleskopu. Potrzebna jest za to dobra pogoda. Przede wszystkim niebo powinno być bezchmurne. Niewielkie zachmurzenie - bardzo cienka warstwa chmur - tylko ograniczy liczbę zjawisk, które dostrzeżemy, ale już grubsza warstwa chmur uniemożliwi śledzenie meteorów.

d29jim4

Gdy zrobi się ciemno, najlepiej znaleźć w swojej okolicy miejsce, jak najbardziej pozbawione sztucznego światła. Meteory generalnie widoczne są na całym niebie, więc dobrze jest mieć widok nieprzesłonięty drzewami czy wysokimi budynkami.

Iwermektyna. Lekarz dementuje pogłoski dotyczące skuteczności leku na koronawirusa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29jim4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29jim4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj