Noc Muzeów w Warszawie
W sobotę, 17 maja Warszawa zaprasza na 11. Noc Muzeów. Możemy odwiedzić muzea, instytucje kultury, budynki dyplomatyczne, administracji państwowej i samorządowej, galerie a nawet park. Nie zabraknie też imprez klubowych. Większość placówek zadeklarowało przyjmowanie gości do godziny pierwszej w nocy.
15.05.2014 | aktual.: 15.05.2014 15:37
Stara Warszawa odkryje nam swoje tajemnice podczas wycieczki do Elizeum, staromiejskich piwnic, pałacu Szlankierów czy do Fotoplastykonu. Tej nocy warto poznać Warsze - czyli miasto warszawskich Żydów. Niezwykły może być także wieczorny spacer z przewodnikiem po Ogrodzie Krasińskich, początek o godz. 19.00 spod bramy głównej (ul. Bohaterów Getta). Będzie można obejrzeć budynki sejmu i senatu, pałac prezydenta RP, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, a nawet Komendę Główną Policji.
Chętnych będzie wozić specjalnie przygotowana komunikacja z popularnymi jelczami "ogórkami". Można też skorzystać z Veturilo. Dostępny będzie informator (dostaniemy go m.in. w sobotę, w punkcie informacyjnym na pl. Defilad). W wersji elektronicznej (PDF) dostępny jest TUTAJ.
A tak będzie wyglądała komunikacja w Noc Muzeów (kliknij, aby powiększyć):
Zobaczcie też świetne wideo, na którym możecie zobaczyć jak wyglądała ta wyjątkowa noc rok temu.
Z ciekawszych wydarzeń warto odnotować:
Noc Muzeów w budynku PAST-y. Start punktualnie o 17.00 - w godzinę „W”. Dla zwiedzających przygotowano wystawę sztandarów i pamiątek AK, jedzenie z kantyny powstańca i projekcje filmu „Rekonstrukcja zdobycia budynku PAST-y”. Odwiedzający budynek przy Zielnej 39 będą mieli szansę obejrzeć replikę niemieckiego transportera opancerzonego Borgward B-IV. Ponadto niecodzienną atrakcją jest możliwość zwiedzenia tarasu na jedenastym piętrze budynku.
Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza wszystkich miłośników kultury. Będzie to doskonała okazja do bezpłatnego zwiedzania Pałacu na Wyspie oraz spaceru po malowniczo oświetlonych alejkach zabytkowego ogrodu łazienkowskiego. W godzinach 18:00 - 23:00 zapraszamy do Amfiteatru na happening „Ożywiony Amfiteatr”, zaś o godzinie 21:30 na Scenie na Wodzie odbędzie się koncert w wykonaniu dwóch wielkich osobowości muzycznych: Adama Struga i Stanisława Soyki.
Wedel zaprasza do odwiedzenia Fabryki Czekolady. Ze względu na ogromne powodzenie zeszłorocznej edycji, postanowili otworzyć Fabrykę już o godzinie 12:00! Jest okazja, by zajrzeć w niedostępne na co dzień miejsca, takie jak Pracownia Rarytasów, czy gabinet, w którym pracował przed laty sam Jan Wedel. Na dziedzińcu Fabryki Czekolady stać będzie replika samolotu RWD-13 SP-WDL, który w przeszłości był wykorzystywany do szybkiego transportu słodyczy za granicę.
Stacja Filtrów zaprasza na nocny spacer po terenie niezwykłego, XIX-wiecznego zakładu. Start od godz. 19.00. Wejście bramą główną od strony ul. Koszykowej na wysokości pl. Starynkiewicza. Podczas zwiedzania można będzie zobaczyć najciekawsze i najsłynniejsze obiekty Stacji: oryginalne wnętrze filtra powolnego wybudowanego w 1886 roku , wieżę ciśnień oraz Zakład Filtrów Pospiesznych z lat 30. ubiegłego wieku. Należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem, dzieci muszą przebywać pod opieką pełnoletnich opiekunów. Zwiedzający wpuszczani będą od godz. 19:00 do 1:00 w grupach liczących 25 osób.
Muzeum Plakatu w Wilanowie: Zobaczyć będzie można 100 najlepszych plakatów europejskich i amerykańskich z lat 1945-1990 - edycja Toppan Printing (1995) oraz Stanisław Wieczorek - sobie i innym. Plakaty i projekty z lat 1966-2013. Muzeum Plakatu przygotowało na Noc Muzeów 2014 projekcje multimedialne dotyczące sztuki plakatu oraz specjalne rekwizyty dla zwiedzających.
Muzeum Narodowe: Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. ekspozycję „Aleksander Gierymski 1850-1901”, wystawę „W królestwie Ozyrysa i Anubisa”, a także specjalny pokaz oryginalnych XIX-wiecznych fotografii. Dla gości dostępne będą także ekspozycje stałe: Galeria Sztuki Średniowiecznej (po niedawnej rearanżacji), Galeria Dawnego Malarstwa Europejskiego, Galeria Portretu Staropolskiego i Europejskiego, Galeria Sztuki XIX Wieku oraz Galeria Sztuki XX i XXI Wieku.
Na scenie Fabryki Trzciny wystąpią formacje Maja Olenderek Ensemble, Stardust Memories oraz Hanimal. Każda z nich prezentuje autorską wizję muzyki alternatywnej, nie bojąc się pięknych melodii, barwnych aranżacji i szlachetnego brzmienia. Ponadto można zobaczyć też wystawę monotypii Piotra Dąbrowskiego z cyklu "zaklęte gesty".
Koncert czeskiej muzyki alternatywnej na balkonie Czeskiego Centrum: Na tę noc do Warszawy przyjadą specjalnie dwa czeskie zespoły wykonujące muzykę elektroniczną: o godz. 20:00 zagrają muzycy z praskiego tria Gagarin, jako drugi zagra na balkonie prasko-brneński duet 1a2v1, audiowizualny projekt łączący czyste brzmienie 8-bitowej elektroniki ze zwariowanymi, czasem wręcz bajkowymi wizualizacjami.
Noc Muzeów na Ursynowie to m.in. dwie 1,5-godzinne wycieczki autokarowe amerykańskimi school busami z Burmistrzem Ursynowa Piotrem Guziałem w roli przewodnika (obowiązują wcześniejsze zapisy), nocne zwiedzanie Ratusza Dzielnicy Ursynów, w tym możliwość zrobienia sobie zdjęcia w fotelu Burmistrza, mini warsztaty pracy z kamerą i montażem telewizyjnym, nocne granie w gry bez prądu, czyli gry planszowe i figurowe, nocne zwiedzanie Parku Natolińskiego, warsztaty fotograficzne.
Muzeum Sportu i Turystyki zaprasza na zwiedzanie Muzeum, pokazy filmów o tematyce sportowej i alpinistycznej, pokazy judo z Pawłem Nastulą oraz pokazy walk samurajskich Kamui, pokaz szermierki w wykonaniu Aleksandry Sochy i jej gości, pokaz ZUMBY oraz wystawę zabytkowych samochodów rajdowych przed budynkiem, spotkania z kierowcami, tor samochodów RC (zdalnie sterowanych).
Stadion Legii: Wielkie otwarcie Muzeum Legii Warszawa, zwiedzanie stadionu, wyrobienie Karty Kibica całkowicie za darmo, darmowe zdjęcie na tle stadionu.
Sejm zaprasza na nocny spacer przez gmachy przy Wiejskiej. W ramach akcji „Sejm. Rzeźba” proponujemy zwiedzającym spotkanie z dziełami sztuki rzeźbiarskiej, która jest obecna w różnych miejscach w Sejmie. Można też przejść się korytarzami budynków gdzie pracują posłowie i senatorowie. Tym razem, poza zwyczajowo dostępnym dla zwiedzających hallem głównym, galerią Sali Posiedzeń Sejmu czy Salą Kolumnową, goście będą mieli również niecodzienną okazję zobaczyć płaskorzeźby dekorujące hall Starego Domu Poselskiego. Start o 19.00 przy wejściu głównym. Wszystkie osoby wchodzące do budynku powinny mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość oraz muszą poddać się kontroli pirotechnicznej.
Możliwość zwiedzenia Elizeum połączone z wystawą materiałów archiwalnych dotyczących tego obiektu. Elizeum jest to podziemna ceglana rotunda usytuowana w stoku Skarpy Wiślanej. Wybudowane zostało w latach 1776-1778 dla Kazimierza Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta, według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Obiekt był wyjątkowym podziemnym salonem książęcym znanym poza granicami kraju. Po krótkim okresie swojej świetności Elizeum stało się miejscem zapomnianym. Obecnie obiekt jest w stanie pół ruiny i nie jest udostępniany dla zwiedzających. Jedną z niewielu okazji do obejrzenia tego obiektu jest właśnie Noc Muzeów.