Trwa ładowanie...

NN będzie miał nazwisko. Splądrowano mogiłę, ale nieśmiertelnik powie prawdę

Prace ekshumacyjne, jakie w czwartek przedstawiciele pracowni "Pomost" przeprowadzili w pobliżu miejscowości Klocek w województwie kujawsko-pomorskim, pozwolą zidentyfikować, kto spoczywał w mogile, która istniała tu od czasów II wojny światowej. Grobem opiekowali się mieszkańcy.

Mogiłą pod lasem od lat opiekowali się miejscowi. Z pokolenia na pokolenie przechodziła informacja, że spoczywa tu niemiecki żołnierzMogiłą pod lasem od lat opiekowali się miejscowi. Z pokolenia na pokolenie przechodziła informacja, że spoczywa tu niemiecki żołnierzŹródło: Pracownia Badań Archeologicznych "Pomost"
d2orhmb
d2orhmb

Kopczyk, oznaczony drewnianym krzyżem, ulokowany był pod lasem, na wiejskiej drodze. W ostatnich latach zawsze na mogile leżały kwiaty i paliły się znicze. Według opowieści miejscowych pochowano tu żołnierza niemieckiego, który poległ podczas wojny. Nikt nie wiedział, w jakich okolicznościach mężczyzna stracił życie.

Niewykluczone, że teraz uda się dowiedzieć o nim nieco więcej. Specjaliści z Pracowni Badań Archeologicznych "Pomost", która zajmuje się poszukiwaniem szczątków żołnierzy niemieckich, przywracaniem świadectw losów uczestników wojny, przeprowadziła ekshumację pochówku.

Jak relacjonują uczestnicy tych prac, szczątki ludzkie spoczywały na głębokości około metra. Wszystko wskazuje na to, że grób został splądrowany, a szkielet był już odkopywany. Jednak ktoś, kto to zrobił, nie odnalazł i nie zabrał najważniejszego przedmiotu: wśród kości udało się natrafić na tak zwany nieśmiertelnik, czyli żołnierski znak tożsamości. Był nieprzełamany, choć zasadą było pozostawienie jego połówki przy ciele, a dostarczenie drugiej części do wojskowych sztabów sił zbrojnych, które dzięki temu mogły wpisać poległego na listę strat i powiadomić o śmierci bliskiego rodzinę.

W rozkopanej mogile spoczywały szczątki ludzkie. To, jak przekazywali miejscowi, zabity żołnierz niemiecki Pracownia Badań Archeo;ogicznych "Pomosty"
W rozkopanej mogile spoczywały szczątki ludzkie. To, jak przekazywali miejscowi, zabity żołnierz niemiecki Źródło: Pracownia Badań Archeo;ogicznych "Pomosty"
Grób był splądrowany, na szczęście złodzieje nie odkryli i nie zabrali nieśmiertelnika. Możliwa więc będzie identyfikacja poległego Pracownia Badań Archeologicznych "Pomosty"
Grób był splądrowany, na szczęście złodzieje nie odkryli i nie zabrali nieśmiertelnika. Możliwa więc będzie identyfikacja poległego Źródło: Pracownia Badań Archeologicznych "Pomosty"

NN będzie miał nazwisko. Splądrowano mogiłę, ale nieśmiertelnik powie prawdę

Teraz być może informacja będzie mogła trafić do kogoś, kto przez wiele dekad czeka na wyjaśnienie tajemnicy śmierci krewnego. Pracownia, informując o czwartkowym odkryciu, apeluje też do wszystkich, którzy mają informacje o innych miejscach spoczynku niemieckich ofiar wojny, o wskazywanie lokalizacji. Wiadomości, a także zdjęcia, plany, szkice, wspomnienia, relacje i wszelkie dokumenty na temat niezewidencjonowanych grobów wojennych na terenie Polski, można przekazywać na adres mejlowy fundacji (pomost@pomost.net.pl) lub przez profil na Facebooku.

"Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Prace przywracania świadectw wojennego okrucieństwa przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych" - wyjaśniają przedstawiciele "Pomostu".

d2orhmb

Szczątki niemieckiego żołnierza, który tyle lat leżał pod lasem koło miejscowości Klocek, zostaną pochowane na cmentarzu wojennym w Bartoszach, w gminie Ełk. "Tak się dzieje w każdym przypadku gdy odnajdujemy mogiłę wojenną. Zgodnie z umową polsko-niemiecką groby ofiar z czasów wojny mają być przenoszone na cmentarze zbiorcze" - wyjaśnia wpis przedstawiciela fundacje

To doprowadzi do upadku Putina? "Zmiana i ważny moment jego prezydentury"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2orhmb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2orhmb
Więcej tematów